Lideri i Çeçenisë, Ramzan Kadyrov njihet nga gjithë bota për aktet e tij çnjerëzore duke urdhëruar vrasjen e shumë qytetarëve pa gjyq.

Po ashtu, Kadyrov ka ekzekutuar shumë homoseksualë ndërkohë ndaj Perëndimit ka përdorur retorikë të ashpër.

Por duket se ai ka kërkuar të pastrojë emrin prej vrasësi. Ai ka shkuar në hotelin ku ndodhej kombëtarja egjiptiane dhe ka kërkuar të takohet me Salah.

Sipas asaj që thotë shefi i anti-diskriminimit, Piara Powar, FIFA ka bërë një “gabim të madh” që lejoi Çeçenisë për të ndërtuar bazën për një skuadër kombëtare pjesëmarrëse në Rusi 2018. 

Nëse e dini Kadyrovin dhe ndiqni mënyrën se si ai drejton rajonin, atëherë ju e dini në një moment se ai do të përpiqet të fitojë një kapital politik dhe unë mendoj se ai e ka bërë këtë. Pretendimet që fluturojnë rreth asaj se si çeçenët homoseksualë janë torturuar dhe vrarë, familjet e tyre janë përndjekur, ky nuk është një moment i mirë një ose dy ditë përpara fillimit të Kupës Botërore. Ai ilustron rreziqet që vijnë në vendet ku të drejtat e njeriut janë në rrezik dhe nuk vlerësohen në mënyrën se si duhet të vlerësohen. Mendoj se FIFA ka bërë një gabim të madh këtu duke lejuar që ky terren trajnimi të jetë në Çeçeni”.

“Ne kemi ngritur shqetësime rreth Çeçenisë që është një bazë trajnimi për një kohë të gjatë. Ramzan Kadyrov gjithmonë do të shihte Mo Salahun si një mundësi fotografish në këmbë, por tifozët e futbollit të Liverpoolit dhe Egjiptit duhet të shohin realitetin prapa kësaj fotografie të gëzuar. Gjatë sundimit autoritar të Kadirovit në Çeçeni ka pasur një transmetim të raporteve për zhdukjen e detyruar, për torturimin e të ndaluarve dhe madje për ekzekutimet jashtëgjyqësore.” -përfundoi Powar.

LEXO EDHE:  Tjetër skandal godet "Facebook-un", zbulohen të dhënat personale të 3 milion përdoruesve

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook