Ka dhjetëra produkte në treg që premtojnë se ju ndihmojnë të humbni peshë, disa janë efektivë, të tjerë më pak. Gjëja e parë që duhet të bësh për të humbur peshë është padyshim të ndryshosh zakonet, sidomos ato të të ushqyerit.

Një mënyrë jetese e shëndetshme e kombinuar me konsumin e një smoothie natyral ju ndihmon të digjni dhjamin dhe të pastroni zorrën e trashë, si dhe ushqejnë trupin dhe nxisin tranzitin e zorrëve.

Smoothie natyral që ne sugjerojmë më poshtë ndihmon për të pastruar zorrën e trashë dhe për të aktivizuar djegien e yndyrës, në sajë të vlerave të pastrimit dhe detoksifikuese që kanë përbërësit e tij.

Përbërësit: 1 fetë ananas, 1 mollë jeshile, xheli i një gjetheje aloe vera, gjysma e një kastraveci, lëngu i një portokalli të madh.

Pritini të gjithë përbërësit në copa dhe grijini bashkë me lëkurën dhe një gotë me ujë të ftohtë, derisa të merrni një pije jo shumë të trashë. Konsumojeni dy herë në ditë për të pastruar zorrën e trashë, për të zvogëluar inflamacionin dhe për të aktivizuar djegien e dhjamit.