Ballina Kryesore Impresionuese/ Njihuni me 10 “sekretet” që një grua nuk ia rrëfen kurrë...

Impresionuese/ Njihuni me 10 “sekretet” që një grua nuk ia rrëfen kurrë burrit të saj (STUDIMI)

Nga The Clever*
Marrëdhëniet e forta brenda një çifti krijohen kur si burri dhe gruaja janë besnik dhe nuk mbajnë asnjë sekret mes tyre. Por ju burra sa të sigurt jeni që gruaja mund të mbajë sekrete. Nga një studim i fundit thuhet se një grua mesatare nuk mund të mbajë një sekret për më shumë se 47 orë. Kjo ndodh kur flasim për burrat por në një rast të kundërt janë disa gra të cilat arrijnë të mbajnë një sekret ndaj burrit të tyre për gjithë jetën.

Shumica e sekreteve të pathëna brenda një çifti mund të bëhen shkaktare për prishjen e marrëdhënies e përgjithsisht gratë janë ato që ruajnë sekrete më tepër. Por cilat janë disa nga sekretet që një femër ruan ndaj një lidhje thuajse për gjithë jetën e saj.

1.REGJISTRIMET MJEKËSORE TË RREZIKSHME

Një nga sekretet e shumta që një grua nuk tregon asnjëherë ndaj partnerit është një sëmundje që ajo mund të ketë të trashëguar. Ka shumë gjëra të tjera që ajo nuk mund të duan të ndajnë me partnerin e saj, pa marrë parasysh se sa e mirë është marrëdhënia e tyre. Një histori e sëmundjes mendore në familje është një shembull shumë i mirë. Disa pëlqejnë të bëjnë shaka për gratë që janë të çmendura, por nuk është më qesharake kur ka një shans që ajo të jetë vërtet e çrregulluar mendërisht. Pra, shumë gra këto ditë vuajnë nga depresioni ose ankthi dhe shumë prej tyre ecin nëpër jetë duke u përpjekur ta fshehin. Për fat të keq, burrat që lënë gratë për shkak të kushteve të tyre shëndetësore nuk është një dukuri e rrallë, prandaj mos i gjykoni ata shumë të ashpër nga fshehja e gjërave të tilla.

2. TRADHËTIA

Nëse ajo puthi dikë, kishte qëndrim një natë ose një çështje të gjatë, kjo mund të jetë një nga sekretet e saj më të thella.

Sipas një studimi, gratë janë të predispozuara gjenetikisht për të pasur marrëdhënie. Sipas gazetës, njerëzit kanë arritur në një pikë ku ata vazhdimisht testojnë marrëdhëniet e tyre dhe janë në kërkim të alternativave më të mira. Ka shumë arsye për mosbesim: hakmarrje, mërzitje, për të mbushur një zbrazëti emocionale etj, dhe nuk janë vetëm gra të lumtura që zgjodhën të kenë një lidhje. Sipas një studimi tjetër, shumë gra të martuara për fat të mirë, të cilët portretizojnë partnerin e tyre në kushte shumë dashamirëse, përfundojnë me një lidhje dhe nuk kanë dëshirë të marrin një divorc. Me sa duket, disa gra mund ta kenë tortën e tyre dhe ta hanë atë.

Statistikat tregojnë gjithashtu se njerëzit që kanë mashtruar më parë janë 350% herë më shumë gjasa të mashtrojnë përsëri. Nëse dyshon se jeni duke mashtruar, ka të ngjarë të Të mashtrojë gjithashtu. Nëse ajo nuk po merr masa të mjaftueshme ose me cilësi të mirë, ajo ndihet e drejtë të shkojë të marrë atë vend tjetër.

3.ABUZIMI MENDOR DHE DHUNA FIZIKE 

Rreth 20% e grave në Shtetet e Bashkuara janë abuzuar seksualisht në fëmijërinë e tyre. Kjo mund të jetë një temë veçanërisht e ndjeshme dhe shumë njerëz kalojnë nëpër tërë jetën pa zbuluar sekretin e tyre për këdo. Në një botë ku viktima ka tendencë për t’u fajësuar për të, nuk është çudi që shumë gra zgjedhin të jetojnë me këtë barrë përgjithmonë. Nëse ai ishte një anëtar i familjes, një i huaj ose një mik, është gjithmonë e vështirë dhe duke folur për këtë do të rihapë plagët e vjetra. Shumë viktima të abuzimit seksual janë bërë në gjendje të besojnë plotësisht meshkujt ose të kenë një marrëdhënie të shëndetshme. Kur e kaluara e saj po ndikon në marrëdhënien e tanishme, është gjithmonë mirë që të përpiqemi të gjejmë një mënyrë për të zgjidhur problemin përpara se gjërat të dalin nga dora.

4.NUK PËLQEN MAMANË TUAJ

Dhe kjo është një sekret që duhet të merret në varr. Nëse ke një marrëdhënie shumë të ngushtë me nënën tënde, ajo mund ta shohë atë si “grua tjetër”. Kam takuar një grua që kishte një problem të madh me partnerin e saj duke shpenzuar para për dhuratat për nënën e tij. “Ai thjesht blen shumë dhurata të shtrenjta”, ajo u ankua një herë. Ndonjëherë, mund të jetë faji i nënës. Ajo mund të jetë shumë kritike, gjithmonë duke i thënë asaj se si të drejtojë shtëpinë e saj ose të kujdeset për djalin e saj ose të rrisë fëmijët. Dhe disa nënat mund të jenë të thjeshta: gjithnjë duke folur për trashëgiminë e nuses ose prapa saj apo edhe në fytyrë, përpara njerëzve të tjerë.

5.GRATË MASHTROJNË NË KREVAT

Lajme të këqija, djemtë, një studim zbuloi se deri në 80 përqind e femrave pranojnë të bëjnë fërkime të orgazmave të paktën gjysmën e kohës dhe 25 përqind e grave në studim e kanë falsifikuar atë 90 përqind të kohës. Kjo është shumë e çmendur, apo jo? Pra, pse gratë e bëjnë këtë? Një nga arsyet është se ata duan të shpejtojnë gjërat; ata janë në një nxitim, ata janë të lodhur apo edhe të mërzitur! Ata të gjithë tingëllojnë shumë keq, por gjërat shkojnë edhe më keq. Disa gra mashtrojnë, sepse ndihen keq për partnerin e tyre dhe nuk duan të lëndojnë ndjenjat e tyre. Ndërsa ata mund të mendojnë se ata janë vetëm duke u konsideruar dhe të dashur, kjo mund të dëmtojë marrëdhëniet në afat të gjatë.

“Oh, por do të isha në gjendje të tregoja nëse do të ndodhte me mua”, është ajo që thonë shumica e njerëzve. Epo, mos ji aq i sigurt. Disa gra mund të bëjnë një performancë mjaft spektakolare në dhomën e gjumit. Mund të jesh po aq i mirë … Ose është krejt e kundërta dhe ajo është një aktore e madhe. Ajo rezulton se gratë mund të jenë shumë të qetë kur ata janë duke shijuar atë, por bëhen më të zëshëm kur janë të gatshëm që të mbarojnë.

6.ATO BIEN NË DASHURI ME SHOKUN TUAJ TË NGUSHTË

Kjo në të vërtetë ndodh më shpesh se sa do të mendonit. A mund të zhvillojë ndjenja për mikun tuaj më të mirë. Ndonjëherë, mund të jetë edhe faji i tij. Sa mirë e njihni vërtet shokun tuaj? Sa i besoni atij? A është tepër miqësore me të? Ndoshta edhe pak flirty kur ajo ka pirë shumë gota verë? 

Ajo mund të mos veprojë në të, por ju ende nuk dëshironi të kuptoni se ajo është tërhequr prej tij, apo jo? Çka nëse ajo po fantazon për të ndërsa është në shtrat me ty? Sigurisht, ajo kurrë nuk do ta pranonte atë. Pasi të filloni të keni dyshime, nuk ka rrugëdalje dhe gjithmonë do të pyesni nëse ka më shumë midis tyre. Madje edhe Simon Cowell, gjykatësi i ashpër X-Factor, nuk mundi ta mbante atë në pantallonat e tij kur erdhi tek gruaja e mikut të tij më të mirë. Çështja çoi në një shtatëzani, pastaj në një divorc dhe në fund të miqësisë mes Simon dhe mikut të tij, Andrew Silverman.

7.AJO KA BËRË NJË ABORT NË TË KALUARËN

Në një episod të Seksit dhe Qytetit, karakteri kryesor, Carrie, duhet të vijë i pastër për të dashurin e saj për një abort që kishte në të kaluarën. Ajo më parë qëndron në lidhje me të, e shqetësuar se mund të gjykohet, por pastaj vendos të jetë i sinqertë me Aidanin. Edhe kur jetoni në mesin e Nju Jorkutëve me mendje të hapur dhe jeni një grua moderne, tema e abortit ende mund të jetë një tabu.

Kjo është ende një temë shumë e diskutueshme dhe përderisa ka shumë njerëz që besojnë se gratë kanë të drejtë të vendosin kur bëhet fjalë për trupat e tyre, ekziston një numër po aq i madh i burrave që do të ishin shumë të zhgënjyer, për të thënë së paku, për të gjetur partnerin e tyre kishte një abort në një pikë.

8.AJO DËSHIRON TË KONTROLLOJË GJITHÇKA RRETH TEJE

Jemi në epokën e teknologjisë, kështu femra dëshiron t’iu kontrollojë rregullisht telefonin, postën elektronike dhe mediat sociale. Ajo i kushton vëmendje çdo gjëje, komente, çdo gjë që mund të duket e dyshimtë. Jo sepse ajo është xheloze, por, ju e dini, vetëm për t’u siguruar që partneri nuk fsheh asgjë të rëndësishme prej saj. Kështu që herën tjetër që mendoni se jeni duke shkruar një mesazh privat për këdo, mendoni përsëri. Nuk është vetëm Google që po pushton privatësinë tuaj. Mund të jetë edhe gruaja jote.

Pasi ta keni humbur besimin e saj, nuk ka kthim prapa. Disa çifte shkojnë aq larg sa të ndajnë fjalëkalimet e tyre me njëri-tjetrin apo edhe të kenë një llogari të përbashkët të medias sociale, gjë që është absolutisht e bezdisshme.

9.PARTNERJA KA DËSHIRUAR TË JETË MASHKULL

Nëse mendoni se nuk mund t’ju ndodhë, mendoni përsëri.

Historia e të gjithëve nuk do të jetë aq e famshme sa Caitlyn Jenner, kështu që gjasat janë, nëse gruaja juaj do të ishte një tjetër njeri, nuk do të zbulosh në Internet. Megjithatë, nëse keni ndonjë dyshim (ndoshta ajo ka një mustaqe të vogël), ju do të dëshironit të bëni disa gërmime në të kaluarën e saj.

Një burrë belg 64-vjeçar ishte tmerruar që të kuptonte se gruaja e tij e moshës 19 vjeçare nuk ishte gjithmonë një grua. Gruaja erdhi në Belgjikë nga Indonezia kur ishte 27 vjeç për të punuar si një panair për motrën e tij. Ai mendonte se ishte shumë tërheqëse dhe dukej shumë si një grua. Pasi që asnjëri prej tyre nuk donte të kishte fëmijë, e kaluara e saj nuk ishte kurrë në rrezik që të zbulohej.

10.FYTYRA E FEMRËS PA MAKE UP

E vërteta është, përbërja ka bërë një rrugë të gjatë dhe nuk do të besonit fuqinë transformuese të saj. Vetëm shikoni videot YouTube të transformimeve përbërëse dhe do të shihni atë për të cilën po flas.

Samantha, një grua 31-vjeçare britanike, thotë se burri i saj kurrë nuk e pa atë pa përbërjen. Ajo zgjohet në orën 4 të mëngjesit, heq përbërjen e veshur në kohën e gjumit dhe zbaton një pallto të freskët, për t’u përgatitur për mëngjes. Sa i çmendur sa kjo tingëllon, Samantha nuk është vetëm. Një studim zbuloi se një e treta e grave zgjoheshin para partnerit të tyre dhe hynë në banjë për të aplikuar produkte kozmetike. E pra, Samantha lejoi DailyMail të marrë fotografinë e saj “Nuk ka grim”.

Një njeri algjerian shkoi aq larg sa të padiste nuses për mashtrim dhe traumë pasi e pa atë për herë të parë pa përbërjen. Një mëngjes pas martesës së tij, burri u zgjua për të parë një grua krejt tjetër dhe mendoi se ishte një hajdut!

Përkthyer nga “DuaLajm.com”