Ballina Kuriozitet Ja përfitimet që kemi nëqoftëse përdorim sodën e bukës, eliminon dhjamin e...

Ja përfitimet që kemi nëqoftëse përdorim sodën e bukës, eliminon dhjamin e barkut, kofshëve, krahëve dhe shpinës (Përgatitja)

Bikarbonat sodiumi ose SODA E BUKËS- lehtësisht mund të themi se ky përbërës është substanca me përfitime të shumëfishta, jo toksike dhe jashtëzakonisht të dobishme.

A e dini se veshkat dhe pankreasi juaj në fakt krijojnë vetë substancën e bikarbonatit të sodiumit?

E pra, veshkat dhe pankreasit e krijojnë këtë substancë me qëllim që të kontrollojnë aciditetin e gjakut tonë, sepse gjaku acid është shkaku dhe arsyeja kryesore për inflamacion dhe sëmundje kronike.

1.Përgatitja e sodës së bukës me lëng limoni ose lëng rrushi!
-1 lugë çaji sodë buke.
-1/2 filxhan me ujë.
– Lëng limoni ose lëng rrushi.

Përdorimi:
Shtoni sodë buke në një gotë me ujë! Përzijeni deri sa të tretet, dhe pastaj shtoni limon ose lëng lëng rrushi. Duhet ta pini atë në mëngjes, menjëherë pasi të zgjoheni! Pas 20 minutash, duhet të hani mëngjesin tuaj.

Përgatitja e sodës së bukës dhe uthull molle;
-1/2 lugë çaji sodë buke
-2 lugë uthull molle
-1 filxhan me ujë

Përdorimi:
Përzijeni sodën e bukës dhe uthullën e mollës. Pastaj, duhet të shtoni këtë përzierje në një gotë me ujë dhe pijeni para mëngjesit.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook