Ballina Sociale Mjekët e ardhshëm ngrihen protestë , ku është këshilli studentor ?

Mjekët e ardhshëm ngrihen protestë , ku është këshilli studentor ?

SHPËRNDAJE

Mosmbajtja të Këshillit studentor në fakultetin e mjekësis sipas ligjit të arsimit të lartë, ka sjelle reagimet dhe protestën e sotshme të studentëve. Përmes protestës që ka zgjatur rreth një orë ata thanë se institucioni drejtohet akoma nga ata studentë që tashmë kanë mbaruar studimet dhe se në ligj nuk lejohet kjo gjë dhe është e paprecedentë. Ata kanë parlajmëruar rëndesë të protestave në ditët e ardhshme.

Përpara fakultetit të tyre, të rinjtë thanë se kanë ezauruar të gjitha procedurat dhe etapat për të kërkuar këtë të drejtë, por ende mbetet e pafinalizuar, ndërsa vijojnë të jenë në krye të tij persona jashtë mandatit.

Një student tha: “Problemi qëndron se këto kanë 5 vjet që ja transferojnë njëri-tjetrit këshillat. Pak rëndësi kanë emrat, mua nuk më interesojnë emrat, mua më intereson institucioni. Është një institucion që përsa kohë është i pavarur duhet të organizohet për të përfaqësur studentët, ka dhe që kanë mbaruar shkollën dhe nuk e kuptoj se për kë lloj grup interesi zvarritet deri në këtë pikë.”

Në bazë të ligjit të arsimit të lartë, Këshilli studentor është një hallkë e rëndësishme për të rinjtë, ndaj zgjedhjet për të bëhën në një periudhë dy vjeçare dhe të zgjedhurit kanë si detyrim përfaqësimin e interesave të çdo studenti.

Comments

comments

SHPËRNDAJE

“Përçahet PD-ja”, kritiku i Bashës sulmon Jemin Gjanën: Ki respekt të paktën për veten, mos e poshtëroni më shumë…

Degjeneron mbledhja e Kryesisë së PD, Jemin Gjana tenton të rrahë kritiken e Bashës

Çmendet moti/ Fillojnë reshjet e para të dëborës, ja qyteti ku janë zbardhur malet

Operacioni i Policisë në Elbasan, reagon Berisha: Çako i drogës arrestoi 27 endacakë, por me Bandën e Ramës…

Albi Nako qan live në studio për Klaudia Pepën, ajo i dërgoi një videomesazh

Sekuestrohen prona dhe llogari bankare në Tiranë, policia jep detajet: Ja kujt i përkasin

Fotoja e Ramës me Trump, shpërthen Spartak Ngjela: O pafille, shqiptarët s’janë indianë

MAKABRE/ Si u gjetën me këmbë dhe duar jashtë varrit dy vëllezërit nga Devolli?

Sulmi me blind ndaj Policisë, Haki Çako flet për “barrikadën e krimit”: Autori është identifikuar

DETAJET/ Superaksioni i Policisë në Elbasan, arrestohen 27 “të fortë”. Bllokohen prona e mjete superluksoze

Artikulli paraprak5 gabimet që sduhet të bëjmë kur duam të lëmë përshtypje
Artikulli tjetërPërplasje / Drejtoresha tatimeve i thotë jo ministres Helga Vukaj