Ballina Sociale National Geographic: “Brenda bunkerëve të harruar të Shqipërisë”

National Geographic: “Brenda bunkerëve të harruar të Shqipërisë”

Picture 1 of 17

National Geographic në seksionin “Travel” të tij është fokusuar me bunkerët e Shqipërisë të ndërtuara në sistemin komunist.

Numri i saktë i bunkerëve në Shqipëri nuk dihet, por që varion nga 175,000 deri në 750,000.

“Dikur, këto objekte prej hekuri e betoni u ndërtuan nga frika e regjimit komunist se mund të sulmohej, por sot kanë tjetër qëllim.” shkruhet në artikullin e National Geographic.

Bunkerë të ciët janë në formë kërpudhe, u ndërtuan gjatë Luftës së Ftohtë, në vitet 1970 dhe 1980, nga një regjim me paranoja.

Qytetarët i shohin bunkerët si kujtues të dhimbshëm të një të shkuare të vështirë, për t’u siguruar nga armiqtë.

“Sidoqoftë, shqiptarët të shkathët nga natyra, po i shndërrojnë dhe po i japin këtyre objekteve jetë të re si restorante, bare, kafene apo edhe muze”, shkruan Alex Crevar, autori i shkrimit.

Nga ajri, bunkerët e braktisur duken si shkronja “braille” të shpërndara nëpër pikat e peizazhit në çdo cep të vendit.

Realiteti: Qëllimi i tyre ishte krijimi i një frike kolektive, të brendshme dhe kombëtare.

“Numri i madh i bunkerëve tregon se si Shqipëria, ishte forcuar nga ana ushtarake gjatë sundimit të Hoxhës. Në vend që të investojnë në arsim dhe zhvillim ekonomik, regjimi i ndau burimet për t’u izoluar. Megjithatë, Shqipëria pas komunizmit është treguar e guximshme duke u marrë me trashëgiminë arkitekturore, për të ruajtur trashëgiminë dhe për të përdorur në mënyrë novatore.”  thotë Vjeran Pavlaković, profesor i Studimeve Kulturore në Universitetin Kroat të Rijekës

Shembuj të tillë gjenden kudo në vend. Në Shkodër është bërë një studio tatuazhesh, në Kavajë një dyqan hamburgeri, në brigjet e Golemit është krijuar një hotel me 20 dhoma. Ndërsa në Tiranë, janë dy muze që janë krijuar në 2014 dhe kanë pritur mijëra vizitorë.

LEXO EDHE:  DOSSIER/ Dalin fotot nga zhvarrosja e Enver Hoxhës në vitin 1992

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook