Ballina Sociale National Geographic: “Brenda bunkerëve të harruar të Shqipërisë”

National Geographic: “Brenda bunkerëve të harruar të Shqipërisë”

Picture 1 of 17

National Geographic në seksionin “Travel” të tij është fokusuar me bunkerët e Shqipërisë të ndërtuara në sistemin komunist.

Numri i saktë i bunkerëve në Shqipëri nuk dihet, por që varion nga 175,000 deri në 750,000.

“Dikur, këto objekte prej hekuri e betoni u ndërtuan nga frika e regjimit komunist se mund të sulmohej, por sot kanë tjetër qëllim.” shkruhet në artikullin e National Geographic.

Bunkerë të ciët janë në formë kërpudhe, u ndërtuan gjatë Luftës së Ftohtë, në vitet 1970 dhe 1980, nga një regjim me paranoja.

Qytetarët i shohin bunkerët si kujtues të dhimbshëm të një të shkuare të vështirë, për t’u siguruar nga armiqtë.

“Sidoqoftë, shqiptarët të shkathët nga natyra, po i shndërrojnë dhe po i japin këtyre objekteve jetë të re si restorante, bare, kafene apo edhe muze”, shkruan Alex Crevar, autori i shkrimit.

Nga ajri, bunkerët e braktisur duken si shkronja “braille” të shpërndara nëpër pikat e peizazhit në çdo cep të vendit.

Realiteti: Qëllimi i tyre ishte krijimi i një frike kolektive, të brendshme dhe kombëtare.

“Numri i madh i bunkerëve tregon se si Shqipëria, ishte forcuar nga ana ushtarake gjatë sundimit të Hoxhës. Në vend që të investojnë në arsim dhe zhvillim ekonomik, regjimi i ndau burimet për t’u izoluar. Megjithatë, Shqipëria pas komunizmit është treguar e guximshme duke u marrë me trashëgiminë arkitekturore, për të ruajtur trashëgiminë dhe për të përdorur në mënyrë novatore.”  thotë Vjeran Pavlaković, profesor i Studimeve Kulturore në Universitetin Kroat të Rijekës

Shembuj të tillë gjenden kudo në vend. Në Shkodër është bërë një studio tatuazhesh, në Kavajë një dyqan hamburgeri, në brigjet e Golemit është krijuar një hotel me 20 dhoma. Ndërsa në Tiranë, janë dy muze që janë krijuar në 2014 dhe kanë pritur mijëra vizitorë.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook

“Gjyqi shndërrohet në ring”, dy shqiptarët ‘rebelohen’ ndaj trupit gjykues

Gruas shkodrane i ikën “tepeleku i kokës”, i prish ballkonin komshiut për të futur…

FOTO/ Humb kontrollin e automjetit, plagoset rëndë 20-vjeçarja shqiptare, nënë e tre fëmijëve

Kryemadhi vijon me sulmet: Rama po u bën shqiptarëve, atë që nuk ua bënë otomanët për 500 vite

Sinoptikanët japin alarmin: Në fundjavë rikthehet rreziku i përmbytjeve, ja zonat që mund të preken

FOTO/ Kishin fshehur drogën në qeset e plehrave, si u shkatërrua banda shqiptare në Itali (Emrat)

Paralajmërimi i fortë i Ngjelës: Politikanët e korruptuar janë të tmerruar, shumë shpejt do vulosin fundin e tyre

Publikohen fotot e projektit, ja si do të duket Aeroporti i Vlorës

Berisha shpërthen ndaj Ramës: Skënderbuçi i Spiropalit nuk vendosi një tufë lule tek përmendorja e Skënderbeut

Rrëzohet nga dritarja e shkollës, adoleshentja dërgohet me urgjencë në spital

Artikulli paraprakNdërron jetë shkrimtari i njohur Kasem Trebeshina në moshën 91-vjeçare
Artikulli tjetërSia publikon në Twitter foto nudo, mesazh për fansat