Ballina Kryesore Përveç makaronave, këto janë 22 ushqimet që duhet të provoni me patjetër...

Përveç makaronave, këto janë 22 ushqimet që duhet të provoni me patjetër në Itali

Këto janë 22 ushqimet që duhet t’i provoni me patjetër nëqoftëse vizitoni Italinë. Do ju lëshojë goja lëng.

Një kafe e shtrydhur e cila derdhet në një gotë me akullore.

Italia njihet si “Meka” e makaronave.

Është një ide e mirë për të ngrënë sa më shumë makarona që mundeni gjatë vizitës suaj, por do të ishte gabim të kufizonit veten vetëm me ata.

Vendi ka shumë ushqime të tjera të këndshme dhe të shijshme, si oksobuqet e tenderit dhe arancini.

Vazhdoni shihni se çfarë tjetër duhet të zgjedhësh në udhëtimin tënd të ardhshëm.

Mozzarella bualli

Mozzarella bualli është një djathë e bërë nga bualli italian. Është më e shijshme se mozzarella normale.

Proshutë

Në Itali ju do të gjeni proshutë shërbyer në çdo gjë, nga sanduiçe dhe feta pica në pjepër. Pa marrë parasysh se si e hani atë, proshuta duhet provuar.

Arancini

Shtresa e jashtme e arancinit është e përbërë nga therrimet e bukës, ndërsa brenda është e mbushur me një oriz të butë, djathë, dhe salcë.

Tiramisu

Një ëmbëlsirë mjaft popullore në Itali, tiramisu është një tortë me shije kafeje që përmban, djathë mascarpone, dhe kakao.

Panzanella

Panzanella është një sallatë verore e bërë me copa të bukës, si dhe perime të freskëta si kastravecat, specat dhe domate.

Pica

Qyteti i Napolit njihet si vendlindja e pizzas. Me një shtresë të lehtë të salcës, djathit të ngrirë dhe një kore të hollë, ju do të dëshironi një për veten tuaj.

Turrón

Turron është një lloj ëmbëlsire, përbëhet nga mjalti, sheqeri dhe vezë e bardhë me arra, bajame ose fistikë.

Ribollita

Një specialitet toskan e cila përbëhet nga buka dhe perime.

LEXO EDHE:  Ardi Veliu fillon nga puna, shkarkohet zyrtari i lartë, ja kush emërohet zv.drejtor i përgjithshëm

Sallatë Oktapodi

Oktapodi i zier është mjaft i përhapur përgjatë bregdetit italian. Shumica e restoranteve e shërbejnë si një meze në formën e një sallatë.

Panini

Versioni italian i sanduiçit, panini shërbehet e nxehtë pasi është shtypur në një skarë. Çfarë ndryshon brenda, por mbushjet e zakonshme janë djathi, domate dhe mishi.

Kockë me palcë alla Milanese

Kockë me palcë është një gatim italian që shpesh serviset në stilin milanez, që do të thotë se është i brumosur me verë të bardhë, perime dhe supë, e cila krijon një salcë të pasur dhe të shijshme për mishin.

Canederli

Versioni italian i një kallami, canederli janë bërë nga buka e mbetur, djathi dhe speck (një lloj proshutë). Shija e tyre vjen nga mishi i pulës ose viçit ku ata janë gatuar.

Risotto

Risotto është një pjatë nga Italia Veriore që është e ngjashme me makaronat, por është bërë nga orizi që është i butë në sajë të ngrënies së ngadalshme në supë. Risotto me djathë janë të zakonshme, siç janë risottos me perime si kërpudha.

Akullore

Një udhëtim në Itali nuk do të ishte i plotë pa një lugë akullore, versioni italian i akullores, i cili ndodh të jetë më i dendur, më i butë dhe më i shëndetshëm se akullorja amerikane.

Sallatë Caprese

Një nga sallatat më të thjeshta, por dhe më të shijshme në Italisë është caprese: domate  me djathë mozzarellë, vaj ulliri, vinaigrette balsamike dhe basil.

Cacciucco

Ky ushqim deti vjen nga Livorno një qytet port në bregun perëndimor të vendit. Kallamar, oktapod, butak dhe mollzat janë të përmbytura në një supë me chile dhe domate dhe shërbyen me bukë, e cila ka për qëllim të thith një supë e shijshme.

LEXO EDHE:  Ishte në kërkim nga Interpoli, arrestohet laçiani (Emri)

Bagna càuda

Një salcë e cila  përdoret për të dyja perimet dhe bukën e papërpunuar, bagna càuda vjen nga rajoni Piemonte dhe përbëhet nga gjalpë, vaj ulliri, hudhra, erëza dhe açu.

Arrosticini

Arrosricini janë thela mishi qingji të pjekura në hell. Ata tradicionalisht janë gatuar mbi qymyr të nxehtë, që u jep atyre një shije unike.

Cannoli

Origjinën e ka nga Sicilia, cannoli është një pastë tipike italiane e cila është bërë nga një kore e zezë e mbushur me sheqer pluhur dhe e mbushur me një krem të ëmbël të bërë zakonisht nga ricotta.

Fokaçe

Një lloj bukë e sheshtë, fokaçja është pjekur në furrë dhe shpesh ka shtesa si erëza, domate dhe djathë.

Parmixhano me patëllxhan

Parmixhano me patëllxhan është një pjatë tipike italiane. Është patëllxhan e veshur me salcë të kuqe me djathë mozzarelle të pjekur në krye, prandaj mos prisni të shijoni shumë nga perimet aktuale.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook