Ballina Kuriozitet Pse njerëzit e paaftë mendojnë se janë të aftë dhe çfarë i...

Pse njerëzit e paaftë mendojnë se janë të aftë dhe çfarë i shtyn ato

SHPËRNDAJE

Në fushën e psikologjisë, efekti Dunning-Kruger është një paragjykim njohës ku personat me aftësi të ulët vuajnë nga superioriteti iluzues, duke gabuar duke vlerësuar aftësinë e tyre njohëse më të madhe se ajo që kanë.

Paragjykimi njohës i epërsisë iluzionuese rrjedh nga pamundësia metakognitive e personave me aftësi të kufizuara të njohin pavetëdijen e tyre. Pa vetëdijesimin e metakognicionit, njerëzit me aftësi të kufizuara nuk mund të vlerësojnë objektivisht kompetencën e tyre aktuale ose paaftësinë.

Siç përshkruhet nga psikologët socialë David Dunning dhe Justin Kruger, paragjykimi njohës i epërsisë iluzioniste del nga një iluzion i brendshëm në njerëz me aftësi të ulët dhe nga një keqperceptim i jashtëm në njerëz me aftësi të lartë; që do të thotë se, “gabimi i paaftësisë rrjedh nga një gabim rreth vetes, ndërsa gabimi i kompetentit rrjedh nga një gabim për të tjerët.” Prandaj, pasoja e efektit Dunning-Kruger tregon se personat me aftësi të larta priren të nënvlerësojnë kompetencën e tyre relative dhe të mendojnë gabimisht se detyrat që janë të lehta për t’u kryer gjithashtu janë të lehta për njerëzit e tjerë që të kryejnë.

Fenomeni psikologjik i epërsisë iluzioniste u identifikua si një formë e paragjykimeve njohëse nga Kruger dhe në studimin e Dunning në vitin 1999 “Të paaftë dhe të pavetëdijshëm për atë: Si vështirësitë në njohjen e moskompetencës së vet të çojnë në vetëvlerësime të fryra”. Identifikimi rrjedh nga paragjykimi njohës i dukshëm ku në rastin penal të McArthur Wheeler, i cili plaçkiti bankat me fytyrën e tij të mbuluar me lëng limoni, të cilin ai besonte se do ta bënte të padukshme ndaj kamerave të vëzhgimit. Tregoi se paaftësia e Wheeler ishte bazuar në keqkuptimin e vlerave kimike të lëngut të limonit si një bojë e padukshme.

Comments

comments

SHPËRNDAJE

Tragjedia në Durrës/ Reagimi i parë zyrtar lidhur me ngjarjen: Nga se u shkaktua zjarri

FOTO/ Dikur luante kundër Ronaldos e Kakasë, sot berber në Elbasan. Historia e futbollistit shqiptar

E RËNDË/ Tragjedi në familjen durrsake, zjarri iu merr jetën trinjakëve të mitur

Bes Kallaku e ‘turpëroi’ duke i kujtuar zarfin, Ermal Mamaqi tregon se sa lekë hodhi në dasmë (Foto)

A do të luhet Superkupa e Europës në Tiranë? UEFA merr vendimin

Ndalimi i simboleve të komunizmit/ Lulzim Basha fiton mbështetje të rëndësishme. Takoi sot…

Përplasja me policinë në Elbasan, biznesmeni Çela: Kam një mesazh për Berishën dhe Bashën!

“Vazhdoj ta dua Fildezin”, ish-bashkëshorti që vrau gjyqtaren bën një kërkesë që nuk pritej

Dëshmia tronditëse: Shefi i Krimeve në Durrës mori 30 mijë euro për vrasjen e djalit tim

EMRAT/ Lista e drejtorëve kryesorë të LSI në qarqe që pritet të shkarkohen

Artikulli paraprakIsmail Kadare flet për herë të parë mbi zgjedhjen e Gramoz Ruçit në krye të Kuvendit: Çdo gjë që ka lidhje me krimet…
Artikulli tjetërAstrit Patozi nuk resht së sulmuari Bashën: Mos e merrni seriozisht, për të nuk ka më kohë dhe amnisti