Ballina Sport Bernardo Silva ylli në rritje i Premier League me Manchester City, edhe...

Bernardo Silva ylli në rritje i Premier League me Manchester City, edhe pse me një fizik të vogël

Bernardo Silva do të përballet me një sfidë tjetër tashmë për t’u përshtatur me Premier Ligën, por mund të mos kalojë shumë kohë përpara se mbështetësit e Manchester City ta shohin atë në mënyrën më të mirë. Ja pse lojtari i vogël portugez mund të bëhet vendimtar për ekipin e Pep Guardiola më shpejt se sa mendohet.

Ardhja e Bernardos Silva në Manchester City nuk ka gjeneruar shumë inç tek gjatësia e lojtarëve, por ai është ndoshta rekruti më emocionues i tyre nga blerjet e merkatos së verës. Mesfushori prej 43 milionë paundësh siguroi një rrjedhë të qëndrueshme të golave dhe asisteve në tre vitet e tij në Monaco, dhe City përjetoi kualitetin e tij vetë personalisht teksa ata i eliminuan nga Champions League.

Pep Guardiola ishte kaq i dëshpëruar për të nënshkruar me Silvën sa ishte rënë dakord përpara se dritarja e transferimit të ishte hapur madje, por ka qenë një hyrje graduale në Premier League deri më tani. 23-vjeçari u ul në stol kundër Brighton dhe Everton, dhe kur ai bëri debutimin e tij të plotë në Bournemouth fundjavën e kaluar, ai u zëvendësua me një të katërtën e lojës ende për të luajtur. Lojtari mund të luajë shumë mirë rolin e tij madje edhe të përdoret si një “xhol” nga City. Por gjithçka do të mbetet për tu parë këtë sezon se si do të arrijë lojtari shtatvogël të bëj për vete shumicën e tifozëve.