Ballina Sport Cristiano Ronaldo rrezikon një vit burg

Cristiano Ronaldo rrezikon një vit burg

SHPËRNDAJE

Përveç Lionel Messit edhe rivali i tij, Cristiano Ronaldo akuzohet për evazion fiskal. Autoritetet financiare në Spanjë mendojnë se portugezi ka bërë mashtrim financiar për një shumë më të lartë se 8 milionë euro, pasi nuk ka deklaruar ashtu siç duhet tek të ardhurat e tij në vitet 2011, 2012 dhe 2013.

Ka ende dyshime nëse bëhet fjalë për një krim ekonomik apo thjesht për shkelje administrative, pasi është mësuar se Ronaldo ishte përpjekur të rregullonte bilancet financiare ashtu siç duhej para se të fillonte hetimi ndaj tij, në vitin 2015.

Pritet që çështja të përfundojë në gjykatë para datës 30 qershor, pasi përndryshe kalojën afatet ligjore për të marrë në shqyrtim shkeljet e vitit 2011.

Sidoqoftë Ronaldo do të duhet të paraqitet para gjykatës për të dhënë versionin e tij të ngjarjeve.

Në rast se ngjarja cilësohet si shkelje administrative atëherë ylli portugez duhet të paguajë 8 milionë eurot që i detyrohet zyrës së taksave në Spanjë.

Por nëse shihet si një krim financiar, Ronaldo duhet të paguajë shumën, si dhe dënohet me 4 muaj burg për secilin vit në të cilin ka pasur shkelje, pra përkatësisht 1 vit.

SHPËRNDAJE

FOTO/ “Të lënë në mëshirë të fatit dhe të harruar nga të gjithë”, fëmijët romë të shtrirë në qendër të Durrësit

Paralajmërimi i fortë i Bashës: Ja ç’do të ndodh të hënën…

VIDEO/ Shokon Big Mama: Deri dje më thonin motër, sot krejt po ma lypin

Ndarja me moderatoren, Vin Veli e pranon publikisht: Po, e kam tradhtuar Borën

Tronditet Kanadaja, gjendet i vdekur në banesë miliarderi i “Apotex” dhe gruaja e tij, dyshohet se mund të jenë vrarë

Gazetari investigativ plas “bombën” e rradhës: Ja kush mund ta fundosë Saimir Tahirin

Petrit Vasili: Mirë që Rama shkel mbi Komisionin e Venecias, po ambasadorët ç’hall kanë që e pranojnë?

Takim i paparalajmëruar mes ambasadorit Donald Lu dhe Presidentit Meta

VIDEO/ U arrestua se fyeu grekët, shqiptarin e ndjek fati i keq edhe pasi del nga burgu. Ja çfarë i ndodhi

VIDEO/ Në Rumani këndohet shqip, “Nëntori” i Arilenës mahnit publikun vendas dhe jurinë e “The Voice”

Artikulli paraprakZgjedhjet – Emrat e sigurtë në listën e PD, ja kandidatët që kryesojnë 12 qarqet
Artikulli tjetërSamiti G7 – Mblidhen sot ne Siçili 7 krerët e shteteve më të fuqishme në botë