Ballina Sport Ja kush është skuadra shqiptare që luan në Itali, simboli i tyre...

Ja kush është skuadra shqiptare që luan në Itali, simboli i tyre shqiponja dhe Skënderbeu (Foto)

SHPËRNDAJE

Nuk e kemi ditur por tani një lajm i sapo zbuluar na bën vërtetë krenar teksa shohim që skuadra shqiptare nuk ka vetëm këtu apo në Kosovë por dhe në fqinjët tanë të Italisë.

Skuadra quhet San Giorgio Piana dhe kjo skuadër merr pjesë tek kategoria e dytë siçiliane ku edhe mbahet si përfaqësuesja e komunitetit arbëresh të Piana degli Albanesi (Hora e Abereshvet), në qytetin e Palermos. Mësojmë se përveç përfaqësimit atje në kampionat lojtarët veshin edhe fanellë me logot tona kombëtare ku dallohesh shqiponja tek stema e klubit dhe uniforma e tyre e cila është kueqzi.

Futbollistët janë të gjithë arbëresh dhe për më tepër tifozët i këndojnë këngë dhe kore heroit tonë të parë kombëtar, Gjergj Kastriot Skënderbeut duke e bërë atë krenar edhe pas vdekjes së tij. Lojtarët dhe pse larg origjinës së tyre nuk flasin italisht por shqip dhe pse është shqipja e Skënderbeut dhe e gjuhës sonë të lashtë.

Comments

comments

SHPËRNDAJE

Tragjedia në Durrës/ Reagimi i parë zyrtar lidhur me ngjarjen: Nga se u shkaktua zjarri

FOTO/ Dikur luante kundër Ronaldos e Kakasë, sot berber në Elbasan. Historia e futbollistit shqiptar

E RËNDË/ Tragjedi në familjen durrsake, zjarri iu merr jetën trinjakëve të mitur

Bes Kallaku e ‘turpëroi’ duke i kujtuar zarfin, Ermal Mamaqi tregon se sa lekë hodhi në dasmë (Foto)

A do të luhet Superkupa e Europës në Tiranë? UEFA merr vendimin

Ndalimi i simboleve të komunizmit/ Lulzim Basha fiton mbështetje të rëndësishme. Takoi sot…

Përplasja me policinë në Elbasan, biznesmeni Çela: Kam një mesazh për Berishën dhe Bashën!

“Vazhdoj ta dua Fildezin”, ish-bashkëshorti që vrau gjyqtaren bën një kërkesë që nuk pritej

Dëshmia tronditëse: Shefi i Krimeve në Durrës mori 30 mijë euro për vrasjen e djalit tim

EMRAT/ Lista e drejtorëve kryesorë të LSI në qarqe që pritet të shkarkohen

Artikulli paraprakInfeksionet virusale dhe bakteriale si salmonela, trihineloza dhe leptospiroza, cilave prej tyre duhet vërtet tu frikësohemi
Artikulli tjetërVjen më në fund lajmi i mirë, Gjiknuri jep fjalën se Rruga e Arbrit do të fillojë brenda 100 ditëve