Tashmë është thuajse se fundi sezonit dhe turistët po kthehen në vendet e tyre. Shumë prej tyre mjaft të kënaqur nga Shqipëria. Disa janë mahnitur nga çmimet, disa të tjerë nga super vendet origjinale që vendi ynë ofron apo nga mikëpritja e ngrohtë që vetëm shqiptarët dinë të ofrojnë.

Turistët më të kënaqur janë ato italianë të cilët janë kthyer në Itali me një shije të jashtëzakonshme nga jugu i Shqipërisë. Gjë që vërtetohet lehtë nga shkrimet që bëjnë gazetat italiane si dhe portalet e ndryshme në vendin fqinj.

Artikulli i fundit rreth turizmit për vendin tonë vjen nga “Virgilo.it” i cili shkruan për shijet që vendi jonë i ka lënë turistëve italian. 

La sorpresa dell’estate è l’Albania

Surpriza e Verës është Shqipëria 

“Shqipëria ka një super bregdet, me një det i shkëlqyer dhe plazhet gjysmë të shkreta . Çmimet janë ende shumë të ulëta, pak ‘siç ishte njëzet vjet më parë Kroacia. Një javë në një hotel 3 yje, duke përfshirë mëngjesin në Ksamil , një nga vendet e detit më të famshme në gusht ishte më pak se 600 euro. Në shtator, më pak se 500 euro. Hani me më pak se katër euro ndërsa shezloni dhe çadra në plazh kushton një euro e gjysmë” u shpreh një turist italian në Shqipëri.

Në Shqipëri, shumica e destinacioneve në bregdet janë të lira dhe të bukura: përveç Ksamil është dhe Himarë , Sarandë apo Vlorë.

Për të shkuar në këto destinacione ka dy mënyra e para është fluturimi me Bluepanorama apo të tjera kompani të cilat bëjnë thuajse përditë udhëtime drejtë Tiranës dhe më pas nga kryeqyteti do të niseni drejtë Vlorës ose mund të merrni tragetin nga Brindisi i cili shkon drejtë Vlorës por udhëtimi me traget është disi i gjatë kshuqë ju sugjerojmë linjat ajrore.

LEXO EDHE:  VIDEO/ Drogë nga Shqipëria drejt Italisë, super operacion në Bari, 43 të arrestuar (Emrat e shqiptarëve)

Hotelet gjithashtu po rriten në numër dhe cilësi. Dhoma me pamje nga deti dhe kuzhinier italian në kuzhinë. Gjithnjë e më shumë të bukur, dhe të gjithë afër shijeve italiane.

Vija bregdetare shtrihet për 363 kilometra dhe pothuajse të gjitha plazhet janë të lirë.

Tashmë në zonën e Vlorës takohen plazhe shumë mbresëlënëse si Paradise Beach dhe Orikumit , me ujërat kristal e qartë. Jo shumë larg nga deti, ndodhet Llogaraja e cila ofron mundësinë e hiking në male, ku ju mund të magjepseni nga një pamje e detit që të lë pa frymë ku bashkohet deti Jon dhe Adriatik. Gjithashtu mund të shikoni një arkipelag i ishujsh të Jonit të cilët ndodhen në Veri-Lindje të Korfuzit.

Bregdeti jugor i detit Jon ofron plazhe për të gjitha shijet. Bregdeti i Dhërmiut është i egër dhe i paprekur, duke siguruar qasje në det nëpërmjet shpellë mbresëlënëse e cila më përpara përdorej nga piratët. Drimadhes është një gji të gjerë me rërë të bardhë, i rrethuar me bimësi të dendur. Më koleksion është plazhi Palasë .

Llaman është një nga plazhet më pak të vizituara edhe në sezonin e lartë, një gji me të ftuar ujërat kristal e qartë përqafuar nga kodrat e egra që zhytet në det.

Gadishulli i vogël i Porto Palermos , i quajtur nga ushtarët italianë të vendosur në Shqipëri gjatë Luftës së Dytë Botërore, është një vend të mahnitshme dhe kështu me simpatik, shpesh përdoret si një grup filmi.

Me më shumë se tre kilometra plazh, Borshi mbetet një nga bregdetit më të famshme të Jonit.

Pranë ndodhet Dhermiu dhe plazhi i pacenuar i Gjipesë që hapet në këmbët e një kanion natyror. Ngjan pak ‘si me disa limane tona Sardenjës, por këtu askush nuk shpenzon praktikisht asgjë.
(përkthyer nga “DuaLajm.com”)