Home Tags Dafina Zeqiri

Tag: Dafina Zeqiri

Dafina Zeqiri (lindur më 14 prill 1989), e njohur edhe si thjesht Dafina dhe Duffye , është një këngëtare dhe kompozitore suedeze dhe kosovare .

Zeqiri për herë të parë fitoi popullaritet në mesin e audiencave shqipfolës në Evropë përmes shfaqjeve të saj në festivale dhe paraqitje televizive. Kjo përfshinte fituar tituj në Kosovë për konkursin më të madh talent ‘s Polifest për tre vjet rresht: 2007, 2008 dhe 2009. Në vitin 2012, ajo mori 10 Videofest Awards nominime dhe fitoi katër.

Në vitin 2007, Dafina u shfaq në Polifest Festival dhe është nominuar për këngën e saj, “Rallë e Përmallë”, dhe përfundimisht fitoi garën.

Në vitin 2008, Dafina mori një nominim për çmimin BOOM për këngën e saj “Adios”, dhe u dha me çmimin e audiencës. Në të njëjtin vit, ajo nisi albumin e saj të parë me titull “Knock Down”. Pak kohë më pas, në pjesëmarrjen e saj të vazhdueshme në “Kënga Magjike”, ajo mori çmimin “First Magic” me këngën e saj, “Bateritë”.

Në vitin 2009, fama e saj u rrit pas një konkurrence vallëzimi në “Op Labi Party (Viti i Ri 2009)”, ku Dafina fitoi kundër këngëtarëve më të njohur në Kosovë për shkak të zërit të saj hipnotizues dhe aftësive vallëzuese. Suksesi vazhdoi me dy bashkëpunime me këngëtarët e njohur Blero & F-Kay me këngën “La Vida Loca” dhe Capital T & 2po2, “Shumë Naltë”. Të dy këngët u kthyen në hitet e verës. Në maj 2009, ajo fitoi “Best RNB” në Top Fest 6 me këngën “Dua ta ta di”, një këngë e cila ishte një sukses i madh. Pastaj Duffy’e bëri edhe një përzierje të këngës me DJ-Zap të mirënjohur. Në gusht, ajo u shpall “Femra Superstar 2009” në Teksteshqip.com. Në shtator, ajo ndoqi çmimet me këngën “Amazing Girl” dhe fitoi çmimin e audiencës për herë të tretë. Gjatë vitit 2009, dy nga klipet e saj ishin shumë të suksesshme: “Shumë Larg” (drejtuar nga Stamps Pictures) dhe “Amazing Girl” (Drejtuar nga Entermedia). 

Në shkurt 2010, Dafina këndoi në RTK “Oxygen”. Pas kësaj shfaqje, Dafina udhëtoi për në Australi për të xhiruar klipin e këngës në anglisht, “Rock This Club”. Videoja e këngës “Amazing Girl” nga Dafina ishte fituesi kryesor i edicionit të sivjetshëm të Music Videofest, duke e larguar çmimin për videot më të mira, ‘Best of All’. Ajo u nominua në tetë kategori dhe fitoi katër prej tyre.

Në dhjetor 2011, Dafina Zeqiri lëshoi ​​albumin e saj më të ri dhe një klip në të njëjtën kohë. Në albumin e saj, u përfshi edhe këngën D & G, një këngë që ajo ka bërë me rapper famshme shqiptare Getoar Selimi, i njohur më mirë si “Geti”. Ajo ka nisur tashmë klipin e saj “Sonte”, e cila gjithashtu është përfshirë në albumin e ri “Just Me”. Ajo nisi 2 video të reja muzikore “Veç Ti” (përkthyer më vonë në anglisht si “Dashuria juaj”)  dhe “Bloodah”, të cilat ishin të suksesshme.