Home Tags Elvana Gjata

Tag: Elvana Gjata

Elvana Gjata ( lindur 3 shkurt 1987) është një këngëtare shqiptare , kompozitore. Lindur dhe rritur në Tiranë , ajo luajti në konkurse të ndryshme të këndimit dhe vallëzimit si fëmijë. Ajo u rrit në famë në vitin 2001 kur ajo përfundoi e treta në Festivalin e Zërave të Rinj të Shqipërisë.

Sot ajo është një nga këngëtarët më të njohur në Ballkan. Që nga viti 2016, ajo ka banuar në Shtetet e Bashkuara ku ka punuar me producentë si Poo Bear dhe David Guetta . Ajo filloi të këndonte si adoleshente dhe mori pjesë në ngjarje të ndryshme të fëmijëve. Në vitin 2001 ajo përfundoi në vendin e tretë në Festivalin e Zërave të Rinj me këngën e saj Le të këndojmë së bashku (Le të këndojmë së bashku). Karriera e saj profesionale filloi në Ethet , një garë e ngjashme me idhujt . Pas shfaqjes së talenteve, ajo filloi të lëshojë këngët e muzikës pop dhe valle dhe u bë një nga këngëtarët më me ndikim në territoret shqiptare . Ajo u rrit në famë gjatë viteve 2005 dhe 2006 dhe vazhdon të jetë një nga këngëtarët më të njohur të Shqipërisë.

Gjata ka filluar të punojë profesionalisht që nga viti 2005, pas pjesëmarrjes në festivale të ndryshme dhe lirimit të muzikës së saj. Ajo debutoi singullin e saj të parë të quajtur Kam Kamani (unë të dua) në Kënga Magjike . Një vit më pas, Gjata u ftua të punonte me Tingulli 3nt . Ata lanë Dy ( Të Dy ). Në të njëjtin vit Gjata lëshoi ​​këngën e saj më të shitur deri më sot, Mamës e cila u bë hit i menjëhershëm. Po atë vit ajo lëshoi ​​edhe Pranë teje dhe Zjarri që ti ndez .

Gjata fitoi çmimin e saj të parë Videofest në 2007 – ajo fitoi Best RnB Video me “Mamës” në 2007, dhe gjatë atij viti ajo lëshoi ​​albumin e saj të parë, me titull Mamës . Gjata gjithashtu vendosi të marrë pjesë përsëri në Kënga Magjikeme Ku jeton dashuria ime (Ku është dashuria ime). Ajo përparoi në raundin e fundit dhe përfundoi i treti, prapa fituesit Aurela Gaçe dhe bashkëpunëtorit të ardhshëm Flori Mumajesi me Soni Malaj . Kënga mbetet akoma një baladë shumë popullore në Shqipëri.

Në vitin 2008, Gjata u përqendrua kryesisht në albumin e saj dhe ajo lëshoi ​​”Vetes” (Myself), e cila u bë një këngëtare shumë popullore. Albumi u lëshua më vonë me të njëjtin emër.

Gjatë vitit 2009, Gjata bashkëpunoi me artistë të ndryshëm nga Shqipëria dhe Kosova dhe ishte një nga këngëtarët më aktivë atë vit. Ajo lëshoi ​​”Nuk janë më”, “Hitech”, “Turn U On” (që u nominua për këngën më të mirë shqiptare atë vit në Balkan Music Awards) dhe “Dhe Zemra Ndal”.

Vitin e ardhshëm, Gjata lëshoi ​​dy këngë verore, të dyja duke u bërë hite. Ajo së pari lëshoi ​​”A Ke Ti Zemër” dhe “Mamani Nejën” me reperin kosovar Fugaa. Ata kryen këngën në Sofje , Bullgari në 2010 Balkan Music Awards. Kënga u propozua gjithashtu për këngën më të mirë shqiptare të vitit.

Gjata ka përmendur Beyoncé Knowles ka qenë ndikimi i saj më i madh, ndoshta arsyeja kryesore pse shumica e hitet e saj janë të bazuara në RnB dhe muzikën pop.