Home Tags Ermal Mamaqi

Tag: Ermal Mamaqi

Ermal Mamaqi (i lindur më 21 mars 1982) është një aktor shqiptar , këngëtar , komedian , DJ , dhe mikpritës televiziv. Mamaqi është i njohur për paraqitjet e tij në Portokalli (2004-2007) dhe Apartament 2XL (2008-2013). Ai është i njohur edhe për këngët që ai krijoi dhe interpretuar, si “Dita e Veres”, “Vetem Beso” dhe “Ditet e Mia”.

Ai filloi karrierën e tij të aktrimit në 2004 në shfaqjen televizive Portokalli me grupin ShBLSh , kur ky grup ishte skica më e preferuar në shfaqje. Pas katër sezoneve në Portokalli , ShBLSh u nda dhe ndoqi interesat e tyre.

Pas një viti, producenti Turjan Hyska e quajti Ermal Mamaqi për t’u bashkuar me grupin përsëri në Apartament 2XL . Pas tre sezoneve, shfaqja u anullua dhe të njëjtët aktorë, prodhues dhe transmetues televiziv krijuan Sketch Show Albania . Ai transmetoi për dy sezone, por nuk pati sukses.

Mamaqi la Apartman 2XL të publikojë një album, por deklaroi se do të kthehej në sezonin e ardhshëm të shfaqjes. Ai ishte mikpritës i Dancing with the Stars Albania për dy vjet dhe tani do të presë Kenga Magjike me prezantuesen shqiptare dhe këngëtarin Ardit Gjebrea . Ai ishte mikpritësi televiziv i 6 Dite Pa Ermalin , dhe tani ai është mikpritësi televiziv i Xing me Ermalin .