Brendan quhet emri i dëshmitarit okular që deri më tani ka informacion mbi sulmin, ai ishte duke darkuar me të dashurën e tij në restorantin “Brothers Brothers” në Borough Market në momentin e sulmit. Ai i tha BBC-së se qëndronte ballë për ballë me një nga sulmuesit përmes derës së mbyllur të restorantit.

“Ishim duke ngrënë në restorant. Papritmas ndodhën shumë trazira. Brenda pak sekondash ishte e qartë se po ndodhte diçka e madhe. E kapa të dashurën time dhe u fsheha prapa barit në restorant. Ne mund të dëgjonim të shtëna dhe shpërthime.

Me të tjerët u zhvendosëm në bodrum, i cili kishte një derë që mund të mbyllei nga brenda. Unë shkova lart për të parë se çfarë po ndodhte.

Kishte njerëz që dilnin nëpër rrugë. Pastaj një djalë vrapoi nëpër rrugë deri tek unë me një thikë masive. Ai më shikonte duke kuptuar se nuk po hynte. Ai u largua, ose më parë u ktheva në katin e poshtëm, nuk mbaj mend.

Papritmas tre policë me armë thanë se duhej të largohemi. Ata na dhanë një drejtim. Do të vëreni 15 metra dhe pastaj do të shihni policin tjetër që do t’ju tregojë se ku të shkoni. Njerëzit vraponin për të shpëtuar jetën e tyre…”

Gjithëashtu dalin detaje të reja për sulmin terrorist të mbrëmjes së shtunë. Një nga terroristët, i cili u përshkrua me “origjinë mesdhetare”, mbante veshur bluzen e futbollit të skuadrës së Arsenalit. Fotoja është bërë nga një dëshmitar i cili ndodhej në vendngjarje.

Tre terroristët xhihadistë u qëlluan për vdekje nga policia pas vrasjes së shtatë personave dhe plagosjen e të paktën 48 të tjerëve në qendër të Londrës.

Ata bërtitën “Kjo është për Allahun” dhe me një furgon të bardhë u nisën me shpejtësi drejt 20 qytetarëve në Urën e Londrës, duke lënë të plagosur edhe një oficier policie. Më pas ata përdorën thika për të sulmuar njerëzit në bare dhe restorante afër Borough Market.