Ballina Teknologji Android në rrezik, Google i heq mbi 700.000 aplikacione

Android në rrezik, Google i heq mbi 700.000 aplikacione

Google Play, ka marrë disa masa mbrojtëse për të parandaluar aplikacionet ‘keqdashëse’ në Android.

Dyqani Google Play ka ndërmarrë disa masa për parandalimin e aplikacionet e ‘këqija’ në Android që synojnë të arrijnë tek përdoruesit e tij.

Këto masa kanë çuar në heqjen e mbi 700.000 aplikacioneve, duke i larguar nga Google Play.

“Jo vetëm që kemi hequr më shumë aplikacione të këqija, ne ishim në gjendje të identifikonim dhe të vepronim kundër tyre më herët”, shkruan menaxheri i produkteve Google Play, Andrew Ahn.

“99 për qind e aplikacioneve me përmbajtje abuzive u identifikuan dhe u refuzuan para se dikush t’i instalonte ato. Google ia atribuon këtë sukses aftësisë së saj të përmirësuar për të zbuluar abuzimin “nëpërmjet modeleve dhe teknikave të reja të mësimit të makinës”,- tha kompania sot.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook
Gjykata e Apelit Durrës lë në fuqi vendimin e mëparshëm, Dashamir Xhika mbetet në burg

“Hapja e portave drejt ferrit”, artikulli i ‘The Economist’ për ndryshimin e kufijve në Ballkan

FOTO/ Fejohet këngëtari i njohur shqiptar, publikon pamjet e shkëmbimit të unazave

DOSSIER/ “Të lidhur me tela me gjemba”, si u pushkatuan barbarisht nga komunistët 22 intelektualët shqiptarë

VIDEO/ Aksidenti fatal në Shkodër, 1 minutë heshtje në takimin Vllaznia-Teuta

Bulqizë/ Mbulohet nga dëbora, furgoni me 9 pasagjerë bllokohet 2 orë në rrugë

Vlorë/ Rikthehen atentatet me eksploziv, një tjetër shpërthim biznesi në mesnatë

Rrëfimi tronditës i 18-vjeçares shqiptare: Prindërit më mbajnë të burgosur në shtëpi, duan të më…

VIDEO/ Plagosja e dyfishtë në Tiranë, publikohen pamjet e sherrit mes dy grupeve

“Deklaratat për presidentin e përbashkët Shqipëri-Kosovë”, reagon Vasili: Vendi digjet, Rama…

Artikulli paraprakFOTO/ “Zbulohet dokumenti, ja pse duhet arrestuar ministrja e Drejtësisë”
Artikulli tjetërVIDEO/ Pamjet e rralla, shihni si u arrestua Zani Çaushi. Tallej me policin: O shpirti…..