Ballina Bota Ekipi kosovar shkëlqen në konkursin e NASA , prek finalen

Ekipi kosovar shkëlqen në konkursin e NASA , prek finalen

Shkencëtarët e rinj, ‘Heliox’ nga Prishtina tashmë kanë prekur finalen e konkursit “Space Apps Challenge 2017”, i cili çdo vit organizohet nga agjensia amerikane e Adminsitrimit të Hapësirës, NASA. “Heliox”, përmes projektit ‘You are my sunshine’, ka kaluar disa faza të votimit për të shkuar në finale por sot është votimi i fundit që përcakton dhe pozitën e tyre.

Krahas kategorisë “People’s Choice”, Heliox është nominuar edhe për vlerësim të drejtpërdrejtë nga juria e NASA-së

Heliox është një ekip i përbërë nga nëntë anëtarë, ndërkohë që projekti i tyre është një zgjidhje për menaxhimin më të thjeshtë të energjisë që vjen nga panelet diellore. Aplikacioni arrin të parashikojë energjinë që mund të prodhohet nga panelet, si dhe mundëson menaxhimin e kësaj energjie që nga prodhimi e deri tek konsumi.

Një garë ndërkombëtare, Space Apps Challenge organizohet prej gjashtë vitesh nga Agjencia Amerikane e Hapësirës për nxitur zhvillimin e projekteve dhe zgjidhjeve ‘open source’ për të adresuar nevojat globale të aplikueshme për jetën në tokë dhe hapësirë.

Kushdo që dëshiron të mbështesë nismën e të rinjve kosovarë, mund të votojë në adresën online: 2017.spaceappschallenge.org\vote., teksa afati i fundit mbetet dita e sotme.

Basha në Prishtinë, publikon fotot nga festa e 10-vjetorit të pavarësisë së Kosovës

Patozi: Mos mallkoni kot 18 shkurtin, problemi ishte mbyllja e turpshme e çadrës dhe…

Gjendet një i mbytur në Selenicë, ja dyshimet e para të policisë

Qosja: Pse nuk pranoj dekoratën e këtij regjimi

Aksidenti fatal në Shkodër/ Rritet bilanci i viktimave, humb jetën babai dhe dy vajzat

Aksident fatal në Shkodër, humb jetën babai dhe foshnja 8 muajshe

Arrestohen dy shqiptarët, kapen në kufi me 161 kilogramë drogë (Foto)

Tërbohet sërish moti, ja çfarë na pret javën e ardhshme

Deputeti i PD publikon dokumentat/ Rama do të prishë TK që të fshehë provat e krimit që ka bërë në 99-ën (Foto)

U arrestua nga policia shqiptare, hakeri 25-vjeçar për 60 ditë do të ekstradohet në SHBA ose…

Artikulli paraprakBasha apelon “Largoni thithëlopat me votën e 25 qershorit”
Artikulli tjetërOperatorët e linjës Tiranë-Elbasan sulmojnë Gjykatën Administrative