Ballina Kuriozitet Facebook krijon algoritmin që zbulon se kush është i varfër e kush...

Facebook krijon algoritmin që zbulon se kush është i varfër e kush i pasur

Facebook përmes një algoritmi mund të përcaktojë nivelin tonë të saktë social-ekonomik.

Projekti, i pagëzuar si ‘Socioeconomic Group Classification Based on User Features’, krijon një diagram të saktë nëpërmjet të cilit arrin të përcaktojë gjendjen ekonomike duke u nisur nga një numër parametrash bazë.

Cilat janë? Në diagramin në formë peme, i regjistruar në korrikun e 2016-së, por i publikuar vetëm tani, gjithçka nis nga mosha e përdoruesit për të arritur më pas tek karakteristikat e sakta.

Nëse ka një shtëpi, sa pajisje teknologjike kontrollon, në cilin qytet jeton dhe çfarë formimi ka.

Alogaritmi është një tip probabiliteti, i cili vlerëson se në cilën të ashtuquajturën klasë bënë pjesë përdoruesi. Objektivi sigurisht është gjithnjë të shesë reklamat në mënyrë më të besueshme.

Facebook synon të zhvillojë një algoritëm deduktiv që përcakton standardin e jetesës dhe gjendjen socio-ekonomike.

Sipas patentës së platformës ai merr në konsideratë edhe udhëtimet, përdorimin e rrjetit social dhe informacione të tjera të rëndësishme se ku banoni.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook
Gjykata e Apelit Durrës lë në fuqi vendimin e mëparshëm, Dashamir Xhika mbetet në burg

“Hapja e portave drejt ferrit”, artikulli i ‘The Economist’ për ndryshimin e kufijve në Ballkan

FOTO/ Fejohet këngëtari i njohur shqiptar, publikon pamjet e shkëmbimit të unazave

DOSSIER/ “Të lidhur me tela me gjemba”, si u pushkatuan barbarisht nga komunistët 22 intelektualët shqiptarë

VIDEO/ Aksidenti fatal në Shkodër, 1 minutë heshtje në takimin Vllaznia-Teuta

Bulqizë/ Mbulohet nga dëbora, furgoni me 9 pasagjerë bllokohet 2 orë në rrugë

Vlorë/ Rikthehen atentatet me eksploziv, një tjetër shpërthim biznesi në mesnatë

Rrëfimi tronditës i 18-vjeçares shqiptare: Prindërit më mbajnë të burgosur në shtëpi, duan të më…

VIDEO/ Plagosja e dyfishtë në Tiranë, publikohen pamjet e sherrit mes dy grupeve

“Deklaratat për presidentin e përbashkët Shqipëri-Kosovë”, reagon Vasili: Vendi digjet, Rama…

Artikulli paraprakRrjetet sociale burim të ardhurash për Neymar, ja shuma e majme që fiton ai
Artikulli tjetërThyejnë dyert me leva, hajdutët në Durrës intensifikojnë grabitjet në banesa