Ballina Galeri FOTO/ “Shoferi mund të dremisë në timon”, prezantohet “makina inteligjente” e të...

FOTO/ “Shoferi mund të dremisë në timon”, prezantohet “makina inteligjente” e të ardhmes

Picture 1 of 10

Një makinë elektrike që thuhet se do të ndryshojë pikëpamjet e njerëzve mbi automobilin është prezantuar për publikun nga ish-punonjës të “BMW”-së dhe “Apple”-it.

Bëhet fjalë për makinën Byton, kroskoti i të cilës është një ekran gjigant me prekje. Shefi i kompanisë, Carsten Breitfeld, tha se ideja e tyre është që të nxjerrin në treg makinë e parë vërtetë të zgjuar.

Automjeti në fjalë thuhet se përmban gjithashtu një ekran me prekje në timon dhe pas sediljeve, me qëllimin që të transferojë jetën sociale online të njerëzve nga shtëpia apo celularët në makinë.

Makina ka gjithashtu sensorë për autonomi të nivelit 4 që teorikisht lejojnë shoferin të dremisë rehat, ndërsa makina udhëton drejt destinacionit.

Por rregulloret ende nuk e lejojnë këtë, kështu që për momentin makina do të prodhohet me nivelin 3 të autonomisë. Kjo nënkupton se makina ecën vet, por shoferi duhet të qëndrojë vigjilent.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook
Kryemadhi: Më 27 janar harrojini flamurët politik, të protestojmë për Shqipërinë, do të jetë mëkat për këdo që…

Aksident në aksin Kavajë-Tiranë, makina përplas çiklisitin 67-vjeçar

Berisha përkujton Rugovën: Sot shqiptarët përkujtojnë 12 vjetorin e vdekjes së Presidentit legjendar të Kosovës

Me shpejtësi skëterrë në autostradë, mjeti përfundon në kanal (Detaje)

“Po nuk të pata unë, s’të ka askush”, ja mesazhi i fortë për vrasjen e Arielës

VIDEO+16/ Pamje të rënda nga ngjarja që tronditi mbarë opinionin, publikohen filmimet e vrasjes në Tiranë

Kush është infermieri 23-vjeçar nga Fieri që i mori jetën Arielës (Foto)

Denoncimi/ Çifti i avokatëve po zhvasin shqiptarët

Basha ngushëllime Jonuz Musliut: Humbje e madhe e një luftëtari të palodhur

Detaje/ Kush janë dy të rinjtë të qëlluar gjatë mesditës së sotme në Tiranë (Emrat)

Artikulli paraprakSi po qeveris Rama? Blendi Fevziu: “Rama nuk po qeveris fare!”
Artikulli tjetërTë riut nga Elbasani “i merr koka erë”, rrëmben sëpatën dhe kërcënon nënën (Emri)