Ballina Teknologji Japoni/ Njihuni me robotin që jep lajme, folësja e parë televizive e...

Japoni/ Njihuni me robotin që jep lajme, folësja e parë televizive e një edicioni informativ

Një robot në Japoni do të mund të japë lajme, për herë të parë në historinë e të gjitha vendeve të botës.

Sipas krijuesit të saj, roboti ‘Erica’ ka sistemin artificial më të përparuar në botë dhe se së shpejti do të marrë rolin e ri në televizion.

Sipas Hiroshi Ishiguro, i cili mban firmën e këtij produkti teknologjik, Erica, është një robot i ngrohtë dhe i kujdesshëm. “Së shpejti mund të ketë një ‘vetëdije të pavarur'”, shton Ishiguro.

Erica ka një hapësirë lëvizjeje deri në 20 gradë dhe është përshkruar aq realiste sa mund të ketë një shpirt. 

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook
LAJM I FUNDIT/ Ekzekutohet me armë shqiptarja në Greqi, dyshohet se e vrau…

E PAZAKONTË/ “Më jep vajzën për nuse, ose ju vrava të gjithëve”, nipi kërcënon me jetë xhaxhain

U arrestua për shpërdorim detyre, lirohet zyrtari i LSI-së. Prokuroria zbuloi se…

Durrës/ Akuzohet për shpërdorim detyre, cili është inspektori i Policisë i arrestuar nga SHÇBA

E rëndë! Banesa në Kombinat përfshihet nga flakët, 80-vjeçari shkrumbohet brenda saj

VIDEO/ Një burim i vërtetë frymëzimi, njihuni me motrat binjake që jetojnë me dy koka në një trup

EMRAT/ Ishin kthyer në makthin e pronarëve aziatikë, njihuni me “3 skifterët” shqiptarë në SHBA

Rikthehet “Balena Blu”, i merr jetën dy motrave minorene. Momenti para se të hidheshin nga kati i 10 (Video)

VIDEO/ Habit drejtori i Ujësjellësit: E kam lënë qëllimisht qytetin tre ditë pa ujë, s’më mori njëri në telefon

Durrës/ I sekuestrohet 2 milionë euro pasuri, kush është biznesmeni me precedentë (Emri)

Artikulli paraprakVendimi i qeverisë për Arta Markun, reagon ish-ministri: E paligjshme, Ramës nuk i takon…
Artikulli tjetërAksident i rëndë në Fier, motoçikleta përplaset me karrocën, vdes 48-vjeçari (Emri)