Ballina Teknologji Jeni të varur nga telefoni? Kjo është mënyra si të “shpëtoni”

Jeni të varur nga telefoni? Kjo është mënyra si të “shpëtoni”

Të gjitha grupmoshat po bëhen çdo ditë e më shumë të varura nga telefoni, por ja si do të mund ta reduktojmë këtë fenomen.

Telefoni është një mjet praktik, i cili na ndihmon të mbajmë kontakt me të dashurit tanë dhe të përfitojmë shumë shërbime të tjera.

Por pavarësisht nga këto përfitime, telefonat na sjellin shumë probleme tjera që duhet zgjidhur.

Sipas studimeve të fundit, të rriturit kontrollojnë celularët e tyre 33 herë në ditë, ndërsa adoleshentët 90 herë.

Për më tepër, koha që na merr telefoni ndikon në aftësinë tonë për të krijuar mendime të reja dhe të mendojmë thellë.

Por ekziston një mënyrë se si të “shpëtoni” nga kjo lloj varësie.

Një nga gjërat më kryesore është përcaktimi i kufijve, pra duke u bërë më të vetëdijshëm për faktin se sa shpesh po e përdorni telefonin.

Një këshillë tjetër nga ekspertët, është që të caktohet një kohë gjatë ditës kur ju duhet të pushoni nga përdorimi i telefonit.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook
LAJM I FUNDIT/ Ekzekutohet me armë shqiptarja në Greqi, dyshohet se e vrau…

E PAZAKONTË/ “Më jep vajzën për nuse, ose ju vrava të gjithëve”, nipi kërcënon me jetë xhaxhain

U arrestua për shpërdorim detyre, lirohet zyrtari i LSI-së. Prokuroria zbuloi se…

Durrës/ Akuzohet për shpërdorim detyre, cili është inspektori i Policisë i arrestuar nga SHÇBA

E rëndë! Banesa në Kombinat përfshihet nga flakët, 80-vjeçari shkrumbohet brenda saj

VIDEO/ Një burim i vërtetë frymëzimi, njihuni me motrat binjake që jetojnë me dy koka në një trup

EMRAT/ Ishin kthyer në makthin e pronarëve aziatikë, njihuni me “3 skifterët” shqiptarë në SHBA

Rikthehet “Balena Blu”, i merr jetën dy motrave minorene. Momenti para se të hidheshin nga kati i 10 (Video)

VIDEO/ Habit drejtori i Ujësjellësit: E kam lënë qëllimisht qytetin tre ditë pa ujë, s’më mori njëri në telefon

Durrës/ I sekuestrohet 2 milionë euro pasuri, kush është biznesmeni me precedentë (Emri)

Artikulli paraprakOrigjina e jetës në Tokë, teoria e re e kimistëve: Rreth 3.8 miliardë vite më parë një “koktej organik” arriti të…
Artikulli tjetërRaporti/ Cilat janë degët më të kërkuara nga studentët?