Ballina Kryesore Land Rover Discovery nuk do të prodhohet më në Angli, ja në...

Land Rover Discovery nuk do të prodhohet më në Angli, ja në cilin shtet do të shpërngulet fabrika

Qindra britanikë kanë humbur vendet e punës, pasi modeli Discovery elektrik i Land Rover do të prodhohet në një vend tjetër.

Land Rover ka njoftuar se prodhimi i Discovery SUV do të zhvendoset nga fabrika e tij në Solihull në objektin e ri të firmës në Nitra, Sllovaki. Ky veprim do të lejojë Land Rover të rizhvillojë objektin e saj në Solihull për një brez të ri të makinave të elektrizuara.

Zhvendosja e prodhimit të Discovery në vendin e ri në Sllovaki, i cili do të jetë në fillim të vitit 2019 do të rezultojë në ‘disa qindra’ humbje të vendeve të punës në mesin e punëtorëve të agjencisë, konfirmoi prodhuesi më i madh i makinave në Mbretërinë e Bashkuar. Shkurtimet vijnë në krye të 1,000 humbjeve të vendeve të punës të bëra më parë këtë vit për shkak të rënies së kërkesës për automjetet me naftë në JLR.

Zëdhënësi i JLR tha: “Vendimi për të zhvendosur Landover Rover Discovery në Sllovaki dhe humbjet potenciale të disa punonjësve të punësuar në Britani të Madhe është një gjë e vështirë, por është pjesë e strategjisë sonë afatgjatë të prodhimit kur transformojmë biznesin tonë globalisht. ”

Sapo të ndërtohetvendi në Solihull do të jetë gjenerata e ardhshme e Range Rover dhe Range Rover Sport, e cila do të bazohet në një platformë të re elektrizuar. Prej vitit 2020, të gjitha produktet JLR do të ofrohen me një formë të elektrifizimit, qoftë kjo hibride, hibride plug-in ose elektrike.

“Ky investim i rëndësishëm dhe modernizimi i teknologjisë në Solihull për të akomoduar gjeneratën tonë të ardhshme të modeleve Land Rover anije dhe rikonstruksioni i uzinës tonë Halewood për Evoque tjetër, është dëshmi se ne mbetemi të angazhuar si në Mbretërinë e Bashkuar dhe në transformimin dhe rritjen e kompanisë,” tha JLR.

LEXO EDHE:  "Lufta virtuale" kundër Viola Spiros, pse po i "vërsulen" të gjitha portalet moderatores sportive?

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook