Ballina Teknologji Miliona telefona Android në rrezik për shkak të këtij aplikacioni shumë të...

Miliona telefona Android në rrezik për shkak të këtij aplikacioni shumë të njohur

Gjërat nuk po shkojnë mirë në Google Play. Një grup kërkuesish kanë vërtetuar se qindra aplikacione në Google Play kanë dobësi sigurie të cilat i lejojnë hakerat që të implentojnë malëaer dhe të vjedhin të dhëna nga miliona telefona Android.

Problemi kryesor është se gabimet e sigurisë brenda aplikacioneve krijonë porta të hapura në telefona dhe lejojnë shumë hapësira për akses dhe sulme nga hakerat nëpërmjet shumë aplikacioneve që shkarkohen në Google Play.

Ky ka qenë një problem i madh për kompjuterat por jo shumë në smartfona.

Universiteti i Michigan ka krijuar një program për të skanuar 24000 aplikacione dhe ka gjetur 410 aplikacione të dobët ndër të cilat njëri prej tyre është shkarkuar me miliona herë.

Problemi kryesor duket të jetë me aplikacione si WiFi File Transfer ,ku për shkak të një dobësie në sistemin e sigurisë i lejonë hakerët që të hyjnë në sistemin tuaj.

Ky aplikacion është shkarkuar mbi 50 milionë herë.

Panik në SHBA/ Nxënësi 8 vjeçar shkon në shkollë me armë, arsyeja do t’ju habisë

Kaos pas sulmit në Mal të Zi, “blindohet” Ambasada amerikane në Tiranë

Kapen me 29 kg heroinë, pranga shqiptarit dhe 2 grekëve

EMRI/ Ishte kthyer në makthin e Kishës së Laçit, kapet “skifteri” që grabiti tre herë objektin e kultit

VIDEO/ Berisha i nxjerr emrin: Ju tregoj se kush është ministri i Ramës që luan me diamante

“Dikur vije në Kishë, tani je ushtar i ‘të fortëve’ me X6”, kujt ia drejton këtë letër Dom Gjergj Meta

Aksidenti tragjik në autostradë, policia jep detaje: Vajza e re po kthehej nga porti, çfarë iu gjet në portofol

Italia kërkesa për punonjës sezonal, 18 mijë vende në 2018 në bujqësi e turizëm…edhe për shqiptarët

Panik në Mal të Zi, sulmohet ambasada amerikane, agresori hedh veten në erë

Aksident i rëndë në autostradën Tiranë-Durrës, humbin jetën dy persona. Zhduket drejtuesi i “Benz-it” (Emrat)

Artikulli paraprakZgjedhjet – Ja emri i ri i kandidatit te PS për kryetar në Bashkinë e Kavajës
Artikulli tjetërItali – Zbulohet shkaku i vdekjes së dy të rinjve shqiptarë