Ballina Teknologji Misteret e Bitcoin, si u zhduk personi që mban ‘firmën’ e valutës...

Misteret e Bitcoin, si u zhduk personi që mban ‘firmën’ e valutës dixhitale

Në vitin 2008, gjatë festave të Halloween-it, për herë të parë doli dokumenti i parë për monedhën e quajtur ‘peer-to-peer’.

Satasho Nakamato, ishte personi i cili propozoi skemën që ishte e njohur në qarqet e kriptografisë, ë ngjashme si Bitcoin.

Dy muaj më vonë, Nakamato njoftoi lëshimin e softuerit të parë të Bitcoin, duke dëshmuar se ajo ishte më shumë se një ide. Shumë njerëz filluan me shkarkimin dhe përdorimin e softuerit.

Atë kohë, në ditët e para, një Bitcoin shitej më pak se një qindarkë, por gradualisht fillloi të rritej.

LEXO EDHE:  Bitcoin tashmë edhe në kartmonedhë, ky shtet merr vendimin e madh

Bitcoin, doli pas krizës financiare të vitit 2008, kur disa njerëz të tregut të lirë shqetësoheshin për përpjekjet e Rezervës Federale.

Nakamoto u zhduk nga interneti para se Bitcoin të tërhiqte vëmendje të jashtëzakonshme tek njerëzit.

Ai e dorëzoi kontrollin e projektit tek një kontribues i quajtur Gavin Andresen, në dhjetor të viti 2010 dhe menjëherë u zhduk na forumi publik i Bitcoin dhe deri më sot, identiteti i Nakamatos vazhdon mbetet një mister.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook