Ballina Kuriozitet Ngadalësohet rrotullimi i Tokës , shkencëtarët lajmërojnë termete te fuqishme për 2018-ën

Ngadalësohet rrotullimi i Tokës , shkencëtarët lajmërojnë termete te fuqishme për 2018-ën

Një studim i ri shkencor ka zbuluar se tërmete të mëdha pritet të ndodhin rreth globit në 2018-ën për shkak se rrotullimi i Tokës po ngadalësohet.

Hulumtimi nga shkencëtarët e Universitetit të Kolorados dhe Montanës, ka zbuluar se ka një lidhje shumë të fortë mes periudhave të rrotullimit të ngadalshëm të Tokës dhe shfaqjen e tërmeteve të mëdha .

Në sajë të të dhënave në dispozicion, autorët e studimit zbuluan se tërmetet që kishin ndodhur  në 100 vitet e fundit ishin më të shpeshta dhe më të forta, sa herë që ngadalësohej rrotullimi i Tokës rreth vetes.

Ata arritën të përcaktojnë se ngadalësimi i përkohshëm i rrotullimit duket të jetë i lidhur me tërmeteve më shkatërruese në historinë e njerëzimit.Rrotullimi i Tokës është zakonisht tepër i qëndrueshëm, por ka periudha kur rrotullohet më ngadalë se normalisht.

Ndryshimi nuk do të ishte kurrë i dukshëm për njerëzit, por shkencëtarët e dallojnë në sajë të pajisjeve moderne.Këto ulje të përkohshme janë një fenomen i dokumentuar mirë dhe nuk zgjasin shumë, por shoqërohen me tërmete të fuqishme./New York Post

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook“Ma vrau ai plehra para syve, e kapi dhe…”, zbardhet dëshmia rrënqethëse e motrës së Arielës

Kastriot Myftaraj: Kush është oligarku me 5 yje qeveritare, çfarë fshihet pas tij (Emri)

Trafikonin lëndë narkotike, arrestohen dy persona në Vlorë (Emrat)

Vrasja e Arielës, sociologu shpërthen ndaj gazetarëve: Derdimenë! Nuk të lini as të vdesësh rehat!

“Si u mashtruan paturpësisht banorët e Verrisë për inceneratorin e plehrave nga Edi Rama”

Historia e dashurisë që në gjimnaz për Arielën, familja e Aldisonit thotë se…

Ngjela i përmend me emra: Ja kush janë të korruptuarit e antishqiptarët që nuk punojnë, por fshehin…

“Arielën e dashuronte që i vogël, por…” shoku i ngushtë tregon ndenjat dhe mëritë e Aldisonit

Forumi Ekonomik Botëror jep alarmin: Pabarazia dhe varfëria në Shqipëri janë rritur në 5 vitet e fundit

U shemb përtokë me 5 plumba, zbardhet telefonata e fundit e Arielës

Artikulli paraprakCelulari që po frikëson policinë, gati sa një monedhë
Artikulli tjetërDoli mënyra e thjeshtë për seks të sigurtë, jo më prezervativi “i bezdisur”