Ballina Teknologji Nokia prezantoi një çip të ri për rrjetet 5G

Nokia prezantoi një çip të ri për rrjetet 5G

Nokia tha se është duke punuar me 30 operatorë për implementimin e produkteve të reja në kullat e tyre wireless.

Nokia prezantoi një çip të ri silikoni për rrjetet 5G duke premtuar rritje të kapacitetit të të dhënave për kullat celulare në zonat urbane ku trafiku është i lartë.

Kompania finlandeze dhe numri 2 në botë pas Huawei në fushën e telekomunikacionit dhe rrjeteve tha se çipet e reja do të mbërrijnë në tre mujorin e tretë të vitit.

Të quajtur ReefShark, Nokia tha se çipet e reja trefishojnë kapacitetin në 84 gigabit për sekondë nga 28 gigabit që është me modulet ekzistuese.

Këto module mund të kombinohen për të transferuar deri në 6 terabits për sekondë.

Nokia tha se është duke punuar me 30 operatorë për implementimin e produkteve të reja në kullat e tyre wireless.

Çipet mbështetin teknologjinë Massive MIMO dhe do të përgatisin botën për rrjetet 5G.

Koreja e Jugut, Japonia dhe Shtetet e Bashkuara kanë filluar përgatitjet për 5G-në që do të debutojë në 2018-ën ose 2019-ën.

Gjithashtu Bashkimi Evropian do të implementojë 5G-në në të gjitha zonat urbane deri më 2025-ën. 

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook
Gjykata e Apelit Durrës lë në fuqi vendimin e mëparshëm, Dashamir Xhika mbetet në burg

“Hapja e portave drejt ferrit”, artikulli i ‘The Economist’ për ndryshimin e kufijve në Ballkan

FOTO/ Fejohet këngëtari i njohur shqiptar, publikon pamjet e shkëmbimit të unazave

DOSSIER/ “Të lidhur me tela me gjemba”, si u pushkatuan barbarisht nga komunistët 22 intelektualët shqiptarë

VIDEO/ Aksidenti fatal në Shkodër, 1 minutë heshtje në takimin Vllaznia-Teuta

Bulqizë/ Mbulohet nga dëbora, furgoni me 9 pasagjerë bllokohet 2 orë në rrugë

Vlorë/ Rikthehen atentatet me eksploziv, një tjetër shpërthim biznesi në mesnatë

Rrëfimi tronditës i 18-vjeçares shqiptare: Prindërit më mbajnë të burgosur në shtëpi, duan të më…

VIDEO/ Plagosja e dyfishtë në Tiranë, publikohen pamjet e sherrit mes dy grupeve

“Deklaratat për presidentin e përbashkët Shqipëri-Kosovë”, reagon Vasili: Vendi digjet, Rama…

Artikulli paraprakDetajet e reja/ Viktima e atentatit mafioz në Tiranë, djali i aktorit të njohur. Sapo ishte kthyer nga Spanja
Artikulli tjetërReceta Gatimi/ Lakror me miell misri dhe spinaq