Ballina Teknologji Shkencëtarët japin lajmin e shumëpritur: Brenda 20 vitesh do të zbulojmë se...

Shkencëtarët japin lajmin e shumëpritur: Brenda 20 vitesh do të zbulojmë se ku ndodhen alienët

Një grup shkencëtarësh të NASA-s pretendon se brenda 20 viteve të ardhshëm, do të mund të zbulohet nëse jemi apo jo të vetëm në univers.

Shkencëtarët janë në një kërkim intensiv në zbulimin e planeteve që mund të jenë të banueshme nga alienët.

Zbulimi i Plutonit në vitin 1930 u cilësua si diçka e jashtëzakonshme për shkencën, por sot, për shkak të zhvillimeve galopante në fushën e teknologjisë, zbulohen me qindra e mijëra planetë e sisteme të tjera yjore.

Si rezultat i përdorimit të teknologjisë, në ditët e sotme janë zbuluar rreth 3.500 planetë që mund të jenë si Toka.

Të mërkurën e kësaj jave u zbulua një planet, i cili ndodhet 11 vite dritë larg dhe konsiderohet si vendi më i përshtatshëm për zhvillimin e jetës jashtëtokësore.

Sipas shkencëtarëve të NASA-s, vendet se ku mund të gjenden qenie të tjera aliene, janë hëna akullnajore Encedalu e Saturnit dhe hëna akullnajore Europa e Jupiterit.

Ata janë aq të bindur se në hënën Europa ka diçka, sa kanë dërguar një anije kozmike për të vërtetuar nëse ka jetë aliene në liqenet e saj akullnajore.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook
LAJM I FUNDIT/ Ekzekutohet me armë shqiptarja në Greqi, dyshohet se e vrau…

E PAZAKONTË/ “Më jep vajzën për nuse, ose ju vrava të gjithëve”, nipi kërcënon me jetë xhaxhain

U arrestua për shpërdorim detyre, lirohet zyrtari i LSI-së. Prokuroria zbuloi se…

Durrës/ Akuzohet për shpërdorim detyre, cili është inspektori i Policisë i arrestuar nga SHÇBA

E rëndë! Banesa në Kombinat përfshihet nga flakët, 80-vjeçari shkrumbohet brenda saj

VIDEO/ Një burim i vërtetë frymëzimi, njihuni me motrat binjake që jetojnë me dy koka në një trup

EMRAT/ Ishin kthyer në makthin e pronarëve aziatikë, njihuni me “3 skifterët” shqiptarë në SHBA

Rikthehet “Balena Blu”, i merr jetën dy motrave minorene. Momenti para se të hidheshin nga kati i 10 (Video)

VIDEO/ Habit drejtori i Ujësjellësit: E kam lënë qëllimisht qytetin tre ditë pa ujë, s’më mori njëri në telefon

Durrës/ I sekuestrohet 2 milionë euro pasuri, kush është biznesmeni me precedentë (Emri)

Artikulli paraprakFOTO/ Rama publikon pamjet: Shihni si po transformohet perla joniane e gjirit të Jalës
Artikulli tjetërKina nuk do të jetë më “plehra e botës”, shtetet e pasura i zë paniku: Nuk dimë se ku të hedhim mbetjet plastike!