Ballina Kryesore Shtegtarët primitivë/ Këto janë makinat që hapën rrugën për pasardhësit e tyre...

Shtegtarët primitivë/ Këto janë makinat që hapën rrugën për pasardhësit e tyre elektrikë

Çdo prodhues makinash, pavarësisht nga njohuria apo buxheti, ka një plan elektifikimi.

Nëse e keni ndjekur industrinë e automjeteve për një kohë të gjatë ju do të kujtoni se nuk është hera e parë që zyrtarët qeveritarë kanë inkurajuar zhvillimin e makinave me bateri.

Europa dhe Amerika e Veriut përjetuan të dyja një rigjallërim mjaft të fortë të makinave elektrike në fund të viteve 1980 që arriti kulmin gjatë viteve 1990.

Këtu janë disa nga makinat që dolën prej tij në të dy anët e oqeanit Atlantik.

Picture 1 of 21

Fiat X1/23

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook