Ballina Bota Si lidhet me internetin populli i izoluar i Puerto Riko-s ? Me...

Si lidhet me internetin populli i izoluar i Puerto Riko-s ? Me balona (VIDEO)

SHPËRNDAJE

 

Po bëhet gati 2 muaj qëkur uragani “Maria” e ka zhdukur komunikimin me celularin dhe internetin në Puerto Riko dhe Ishujt e Virgjër të Shteteve të Bashkuara.

Një projekt i ri eksperimental është duke ndihmuar në lidhjen LTE në Puerto Rico.
 
Balonat nisen nga shkreta e Nevadës gjatë fundjavës dhe udhëtojnë për 3.500 milje në qiell për të arritur stratosferën mbi Puerto Riko. Algoritmet i mbajnë ato në pozicion ku ka nevojë më të madhe.

Të paktën 66% e vendeve celulare ishin jashtë shërbimit në Puerto Riko dhe 55.4% në Ishujt Virgjër të SHBA, sipas një raporti të statusit të lëshuar të hënën nga FCC.

“Kjo është hera e parë që kemi përdorur algoritmet tona të reja të mësimit të makinerisë për të mbajtur balona të grumbulluara mbi Puerto Rikon, kështu që ne ende po mësojmë se si ta bëni më mirë këtë. Ndërsa njohim më mirë erërat vazhdimisht të zhvendosura në këtë rajon, ne shpresojmë të mbajmë balona për zonat ku nevojitet lidhja për aq kohë sa të jetë e mundur”, thonë projektuesit.

Projekti i quajtur “X” mori leje nga FCC për të vendosur balona 12.5 milje mbi tokë në Puerto Riko. Megjithatë, vendosja e tyre dhe sjellja e lidhjes nuk ishte saktësisht e thjeshtë.

Kjo do të thotë që disa njerëz në terren me pajisje të pajisura me LTE do të kenë lidhjen bazë, të mjaftueshme për të dërguar tekste dhe email dhe për të marrë disa akses në internet.

“Projekti Loon është ende një teknologji eksperimentale dhe nuk jemi fare të sigurt se sa mirë do të funksionojë. Por ne shpresojmë se kjo i ndihmon njerëzit të marrin informacionin dhe komunikimin që ata kanë nevojë për të kaluar këto kohë të vështira”, shprehen përfaqësuesit e projektit.

Google's Project Loon Bringing Internet To Puerto Rico

Google is using balloons to bring internet to Puerto Rico

Posted by NowThis Future on 10.10.2017

 

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në FacebookSHPËRNDAJE

Aksident i rëndë në Elbasan, humb jetën 65-vjeçari, policia arreston shoferin (Emri)

Denoncimi: “Eskobari” i Ballkanit emëronte punonjësit e tij në polici

Numri i fundit që ndodhet në vitin tuaj të lindjes tregon shumë për ju: 100% më saktë!

Çmendet moti, ja çfarë na pret javën që vjen

Shenjat e horoskopit që kurrë nuk duhet të dashurohen me njëra-tjetrën, përfundojnë gjithnjë në divorc

Protesta e PD/ Flet deputeti: Shqipëria nuk është më me lugatë por me Balil dhe Habil, nuk do të lejojmë që…

Pse janë trembur sot kaq shumë hordhitë korruptive të Shqipërisë?

EMRI/ Nuk i’u bind urdhërave të policisë, ja si e pëson shkodrani që po transportonte drogë (Video)

VIDEO/ Denoncimi i Berishës: Nuk është Kandahar, por Tirana!

Buxheti i Tiranës 2018: Sa do paguani për taksën e pronës (dyfish), parkimin, hapësirën, rekord nga ndërtimet…

Artikulli paraprak“Babi, kur ti dhe mami të divorcoheni, si do na ndani ne tre motrave?”
Artikulli tjetërDel kartmonedha e re 10 mijë lekëshe shqiptare, kjo do të jetë figura kryesore (DETAJET)