Ballina Teknologji “Turizmi në hapësirë tashmë një realitet”, themeluesi i “SpaceX” lëshon raketën më...

“Turizmi në hapësirë tashmë një realitet”, themeluesi i “SpaceX” lëshon raketën më të fuqishme në botë

 

Themeluesi i kompanisë “Tesla” dhe “SpaceX”, afrikano-jugori Elon Musk ka lëshuar mbrëmjen e djeshme në hapësirën e thellë raketën me të fuqishme në botë “Falcon Geavy”.

Raketa u lëshua nga Qendra Hapësinore “Kenedi” në Florida. Miliarderi Musk që e ushtron profesionin në Shtetet e Bashkuara të Amerikës synon që përmes raketave të dërgojë njerëzit për turizëm në hapësirë, e më pas edhe në planetin Mars.

Raketa “Falcon Heavy” konsiderohet e jashtëzakonshme sa i përket teknologjisë, ndërsa brenda saj në këtë udhëtim u vendos edhe një makinë e vogël sportive që do të shëtisë nëpër hapësirë.

I pyetur pas lëshimit të raketës, Musk, i cili konsiderohet një gjeni për kreativitetin e tij, deklaroi se edhe gjerat e çmendura mund të bëhen realitet.

Vitin e kaluar në një prezantim në Adelaide të Australisë, Elon Musk deklaroi se udhëtimi nga Nju Jorku në Shangai mund të bëhet për 39 minuta, ndërsa për të udhëtuar nga Bangkoku në Dubai do të duhen 27 minuta, dhe 30 minuta për të shkuar nga Tokio në Delhi.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook
Gjykata e Apelit Durrës lë në fuqi vendimin e mëparshëm, Dashamir Xhika mbetet në burg

“Hapja e portave drejt ferrit”, artikulli i ‘The Economist’ për ndryshimin e kufijve në Ballkan

FOTO/ Fejohet këngëtari i njohur shqiptar, publikon pamjet e shkëmbimit të unazave

DOSSIER/ “Të lidhur me tela me gjemba”, si u pushkatuan barbarisht nga komunistët 22 intelektualët shqiptarë

VIDEO/ Aksidenti fatal në Shkodër, 1 minutë heshtje në takimin Vllaznia-Teuta

Bulqizë/ Mbulohet nga dëbora, furgoni me 9 pasagjerë bllokohet 2 orë në rrugë

Vlorë/ Rikthehen atentatet me eksploziv, një tjetër shpërthim biznesi në mesnatë

Rrëfimi tronditës i 18-vjeçares shqiptare: Prindërit më mbajnë të burgosur në shtëpi, duan të më…

VIDEO/ Plagosja e dyfishtë në Tiranë, publikohen pamjet e sherrit mes dy grupeve

“Deklaratat për presidentin e përbashkët Shqipëri-Kosovë”, reagon Vasili: Vendi digjet, Rama…

Artikulli paraprakIshte larguar prej dy ditësh nga shtëpia, gjendet pajetë i moshuari
Artikulli tjetërZgjedhjet e FSHF/ Duka shpallet fitues, gjesti i Finos i befason të gjithë (Foto)