Ballina Teknologji VIDEO/ Testohet avioni më i madh në botë sa një fushë futbolli

VIDEO/ Testohet avioni më i madh në botë sa një fushë futbolli

Aeroplani më i madh në botë është një hap më afër fluturimit, pasi kaloi testin final.

Është fjala për avionin gjigand, prodhimi i kompanisë ‘Vulcan Aerospace’, pronë e Paul Allen, bashkëthemeluesit te Microsoft.

Ky avion gjigand, do të ndihmojë në lëshimin e satelitëve dhe objekteve të tjera në hapësirë, duke përfshirë një anije kozmike “Dream Chaser” që mund të transferojë astronautët ose ngarkesat në orbitën e ulët e Tokës brenda 24 orëve.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook