Ballina Teknologji Volkswageni elektrik Crozz SUV tashmë më afër realitetit se kurrë

Volkswageni elektrik Crozz SUV tashmë më afër realitetit se kurrë

SHPËRNDAJE

Volkswagen vazhdon të shtyjë hartën e saj elektrike. Në ekspozitën e automobilave të Frankfurtit, ajo ra në sy me një version më të ri të Cross ID elektrike të pastër të Crozz Crossover. Fillimisht zbuluar në Shangai, kryqëzimi është automjeti i tretë me markën ID, së bashku me mikrobusin Buzz dhe ID me katër dyer. Të tre automjetet do të ndërtohen në Modular Electric Drive Matrix (MEB) të ardhshme të kompanisë.

Crozz thuhet se është automjeti i parë që do të ofrohet për shitje në tregun amerikan. Ndërkohë, makina ID me katër dyer duhet të jetë e para që godet prodhimin për shitje në nivel ndërkombëtar. Është një lëvizje e zgjuar nga prodhuesi i makinave, duke pasur parasysh se tregu i SUV / Crossover në Shtetet e Bashkuara vazhdon të rritet ndërsa shitjet e rregullta të automjeteve të pasagjerëve janë të rrafshëta ose në rënie.

Automjeti fantastik dhe futurist do të ketë një distancë prej 311 milje dhe do të prodhojë 302 kuaj fuqi. Pritet gjithashtu të jetë në gjendje të ngarkojë me 80 për qind në 30 minuta nëpërmjet një ngarkuesi të shpejtë DC 150kW. Ende jo aq i shpejtë sa një makinë me gaz, por automakers po afrohen për të bërë udhëtime rrugore pa gropën e thellë që do na b%jë të presim orë të tëra.

Ndërsa Buzz po merr gjithçka për sjelljen e mikrobusit në treg, çështja e dashurisë së Amerikës me crossovers dhe SUVs do të thotë që ndoshta do të shihni më shumë të tilla makina në rrugë sesa autobusët retro.

Comments

comments

SHPËRNDAJE

Tragjedia në Durrës/ Reagimi i parë zyrtar lidhur me ngjarjen: Nga se u shkaktua zjarri

FOTO/ Dikur luante kundër Ronaldos e Kakasë, sot berber në Elbasan. Historia e futbollistit shqiptar

E RËNDË/ Tragjedi në familjen durrsake, zjarri iu merr jetën trinjakëve të mitur

Bes Kallaku e ‘turpëroi’ duke i kujtuar zarfin, Ermal Mamaqi tregon se sa lekë hodhi në dasmë (Foto)

A do të luhet Superkupa e Europës në Tiranë? UEFA merr vendimin

Ndalimi i simboleve të komunizmit/ Lulzim Basha fiton mbështetje të rëndësishme. Takoi sot…

Përplasja me policinë në Elbasan, biznesmeni Çela: Kam një mesazh për Berishën dhe Bashën!

“Vazhdoj ta dua Fildezin”, ish-bashkëshorti që vrau gjyqtaren bën një kërkesë që nuk pritej

Dëshmia tronditëse: Shefi i Krimeve në Durrës mori 30 mijë euro për vrasjen e djalit tim

EMRAT/ Lista e drejtorëve kryesorë të LSI në qarqe që pritet të shkarkohen

Artikulli paraprakProgrami i qeverisë “Rama 2” merr miratimin me 78 vota pro në Kuvend
Artikulli tjetërArrestohen 3 të rinj në Tiranë, vidhnin naftë prej një eskavatori