Ballina Teknologji Volkswageni elektrik Crozz SUV tashmë më afër realitetit se kurrë

Volkswageni elektrik Crozz SUV tashmë më afër realitetit se kurrë

Volkswagen vazhdon të shtyjë hartën e saj elektrike. Në ekspozitën e automobilave të Frankfurtit, ajo ra në sy me një version më të ri të Cross ID elektrike të pastër të Crozz Crossover. Fillimisht zbuluar në Shangai, kryqëzimi është automjeti i tretë me markën ID, së bashku me mikrobusin Buzz dhe ID me katër dyer. Të tre automjetet do të ndërtohen në Modular Electric Drive Matrix (MEB) të ardhshme të kompanisë.

Crozz thuhet se është automjeti i parë që do të ofrohet për shitje në tregun amerikan. Ndërkohë, makina ID me katër dyer duhet të jetë e para që godet prodhimin për shitje në nivel ndërkombëtar. Është një lëvizje e zgjuar nga prodhuesi i makinave, duke pasur parasysh se tregu i SUV / Crossover në Shtetet e Bashkuara vazhdon të rritet ndërsa shitjet e rregullta të automjeteve të pasagjerëve janë të rrafshëta ose në rënie.

Automjeti fantastik dhe futurist do të ketë një distancë prej 311 milje dhe do të prodhojë 302 kuaj fuqi. Pritet gjithashtu të jetë në gjendje të ngarkojë me 80 për qind në 30 minuta nëpërmjet një ngarkuesi të shpejtë DC 150kW. Ende jo aq i shpejtë sa një makinë me gaz, por automakers po afrohen për të bërë udhëtime rrugore pa gropën e thellë që do na b%jë të presim orë të tëra.

Ndërsa Buzz po merr gjithçka për sjelljen e mikrobusit në treg, çështja e dashurisë së Amerikës me crossovers dhe SUVs do të thotë që ndoshta do të shihni më shumë të tilla makina në rrugë sesa autobusët retro.