Poret janë të çara të vogla në lëkurë që e lejojnë atë të marrë frymë. Ata janë pothuajse të pamundura për t’u parë me sy të lirë, por mund të rriten në madhësi kur bëhemi më të vjetër.

Poret e zgjeruara duken vërtet të pakëndshme dhe mund të prishin pamjen tuaj, prandaj të gjithë dëshirojnë ta zgjidhin problemin sa më shpejt që të munden.

Në vend të përdorimit të produkteve komerciale dhe trajtimeve, provoni të përdorni këto mjete natyrore kundër poreve të zgjeruara:

Xhel Aloe Vera

Aplikoni një xhel të freskët Aloe në fytyrën tuaj dhe lini atë të veprojë brenda natës, pastaj shpëlaje fytyrën me ujë të vakët në mëngjes. Kjo do të mbajë lëkurën tuaj të hidratuar dhe gjithashtu do të mbyllë poret, duke hequr vajin e të tepërt dhe papastërtitë nga lëkura gjithashtu.

Uthull molle – një tonifikues i fuqishëm i lëkurës

Përzieni një lugë gjelle uthull molle me 5 lugë ujë dhe derdhni përzierjen në një shishe sprucuese dhe përdoreni atë si një tonifikues natyral. Vetëm sprucojeni atë në fytyrën tuaj dhe lëreni atë të thahet, atëherë aplikoni kremin tuaj të preferuar në fund. Kjo do të zvogëlojë poret e zgjeruara dhe do të rregullojë nivelin e pehashit (pH) të lëkurës tuaj, ndërsa lufton infeksionet në të njëjtën kohë.

LEXO EDHE:  Përfitimet e mëdha e të ngrohurit një gjethe lakër dhe vendosjen e saj në lëkurë

Maskë me të bardhë veze

Maska me të bardhën e vezës do të forcojë lëkurën tuaj dhe do të zvogëlojë pamjen e poreve të zgjeruara:

Përbërësit:

1 e bardhë veze

2 lugë miell tërshëre

2 lugë lëng limoni

Përgatitja:

Përzieni mirë përbërësit derisa të krijohet një maskë homogjene pastaj aplikojeni atë në fytyrën tuaj dhe lini atë të veprojë për gjysmë ore. Shpëlajeni me ujë të ftohtë në fund dhe përsërisni procesin çdo ditë për rezultatet më të mira.

Sodë buke

Përgatitni një paste me sasi të barabartë të sodës së bukës dhe ujë dhe shpërndajeni atë në fytyrën tuaj, pastaj masazhoni atë për një minutë para se të shpëlajeni me ujë.

Përsëriteni procesin çdo 3-4 ditë – përdorimi i tij çdo ditë mund të ketë pasoja negative pasi sode e pjekjes mund të thajë lëkurën tuaj. E njëjta metodë funksionin edhe kundër akneve.

Nëse jeni viktimë fatkeq i poreve të zgjeruara, provoni këto mjete dhe ne premtojmë se do të habiteni nga rezultatet!

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook