Vetëm disa javë pasi avioni hapësinor Virgin Galactic’s VSS Unity, përfundoi fluturimin e tij të parë testues, shefi i kompanisë së kompanisë së fluturimeve hapësinore, “Virgin Galactic”, Richard Branson ka thënë se po përgatitet për udhëtimin e parë në hapësirën suborbitale.

Në një intervistë për “BBC”, Branson tha se misioni i debutimit të “Virgin Galactic” ishte pak muaj larg dhe jo vite, kështu që jemi shumë pranë arritjes së fluturimit të parë hapësinor suborbital.

Sipërmarrësi miliarder që themeloi kompaninë turistike hapësinore “Virgin Galactic” në 2004, po lufton kundër rivalëve të tij, SpaceX të Elon Musk dhe Blue Origin të Jeff Bezos, se kush do të bëhet i pari që do të ofrojë shërbimin e udhëtimit turistik në hapësirë.

Branson tha për BBC se ai tashmë ka marrë shumë astronaut, ka hapur palestra dhe centrifuga për udhëtimin e tij në hapësirë.

Ndërsa SpaceX i Muskut ka bërë përparim të konsiderueshëm me përpjekjet për të vendosur satelitët dhe për të dërguar ngarkesa mallrash në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës nëpërmjet sistemit të riaktivizimit të raketave të kompanisë, Branson beson se rivali direkt i Virgin Galactic në garën hapësinore të turizmit është Blue Origin i Jeff Bezos, raketa kozmike e të cilit deri më tani ka përfunduar me sukses tetë teste, transmenton “DuaLajm.com”.

Branson beson se do të jetë i pari që do ta ofrojë këtë shërbim luksoz për qytetarët.

Megjithatë, duke pranuar katastrofën që goditi kompaninë e tij, “Virgin Galactic” në 2014 kur një nga pilotët e tij vdiq në një fluturim të dështuar testimi, 67-vjeçari Branson tha, “Në fund të fundit, ne duhet ta bëjmë atë në mënyrë të sigurt. Është më shumë një garë me veten për të siguruar që ne të jemi të bindur që njerëzit janë të sigurt për t’i vënë çuar në hapësirë”.

Virgin Galactic synon të fillojë shërbimin e saj të turizmit hapësinor në 12 muajt e ardhshëm.

Kompania ka marrë tashmë rreth 700 rezervime për fluturimet suborbitale, me çdo biletë që kushton 250.000 dollarë.

Kompania tha se lista në rritje e udhëtarëve do të thotë se kushdo që rezervon një biletë sot do të duhet të presë deri në 2021 para se të mund të shijojnë përvojën e tyre jashtë Tokës.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook