Pas vendimit të policisë për moslejimin e mbajtjes së protestës në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit” të paralajmëruar nga emigrantët e diasporës, i menjëhershëm ka qenë dhe reagimi i deputetit të LSI-së, Petrit Vasili. 

Përmes një postimi në Facebook Vasili ka akuzuar ashpër Edi Ramën duke e quajtur atë të çmendur duke mos lejuar diasporën të protestojë, por në reagimin e tij Vasili gjithashtu nuk ka ngurruar të theksojë faktin se si Ministri i parë i Diasporës Pandeli Majko rri e vështron dhe nuk jep dorëheqjen!    

“Rama i cmendur ndalon diasporen te protestoje,Majko rri dhe e ha turpin me buke.

Rama ky i cmendur pa sherim po lufton edhe me diasporen.
Pasi jua ka prure ne maje te hundes te gjithe shqiptareve ky kryeminister i marrë i hapi lufte edhe diaspores.
Rama nuk lejon diasporen te protestoje megjithese organizatoret kishin respektuar ligjin pike per pike dhe kishin bere edhe kerkese me shkrim.
Policia e Rames dhe e Lleshajt konsumuan turpin me te madh te pluralizmit shqiptar.
Kjo qeveri legenash, qe organizon gjoja takime te dhemshura me diasporen,qe shqyhet duke bete hipokrizi sikur vdiq per voten e tyre,e nxori fytyren e saj te zeze dhe te vertete duke mos i lejuar te protestojne ne bulevard,se u prishka terezia publike.
Po kur e zaptonin keta te rilindjes ne 2010 bulevardin me jave te tera me cadrat e tyre dhe bulevardi qelbej era urine prej tyre nuk prishej terezia publike.
E neveritshme eshte se si Pandeli Majko i pari Minister i Diaspores ne histori rri e veshtron kete turp dhe nuk jep doreheqjen.
Gezuar vitin e ri Pandi po ti rri kot akoma ne ate zyre.
Diaspores qeveria jote dhe kryeministri psikopat ja mbyllen deren,megjithate rri Pandi rri,nuk je as i pari as i fundit qe e ha turpin me buke”, ka shkruar Vasili në Facebook.