Mbrëmjen e djeshme ka pllakosur nji vdekje e mistershme ku një këngëtare shumë e famshme franceze teksa po këndonte në kishën e qytetit Gourdon-en-Quercy është shtrirë e vdekur në vend.

Barbara Weldens ka humbur jetën ku në mes të këngës u përplas furishëm në tokë dhe gjeti vdekjen e menjëhershme pavarësisht ndërhyrjes mjaft të shpejtë të mjekëve. Ajo dyshohet se humbi jetën nga një goditje e fortë elektrike ama rrethanat mbeten të mistershme.

Festivali kishte nisur të martën dhe mbrëmjen e të mërkurës ku Weldnes do të bënte performancën mbyllëse.