“Flyer”, makina e parë fluturuese dhe që noton, është realizuar nga një kompani e re kaliforniane e quajtur Kirry Hawk.

Kjo makinë është financuar nga miliarderi Larry Page, bashkë-themeluesi i Google.

Flyer është plotësisht elektrike, ngrihet deri në 30 metra lartësi, udhëton me një shpejtësi 30 km/orë dhe peshon vetëm 113 kilogramë.

Duke qenë se futet në kategorinë e mjeteve fluturuese ultralight (super të lehta), Flyer nuk ka nevojë për licensë të veçantë për tu pilotuar.

Duke folur estetikisht, ai të kujton tiparet e një droni dhe ka dhjetë helika të cilat e ushqejnë duke krijuar një mundësi fluturimi nga dymbëdhjetë dhe njëzet minuta.

Çmimi i Flyer nuk është përcaktuar ende.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook