‘Foiler’ është një jaht që fluturon mbi ujë dhe është prodhuar në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Kushton 990 mijë dollarë, por ofron një shfaqje të jashtëzakonshme.

Mjeti ngrihet në një metër e gjysmë mbi nivelin e detit duke evituar kështu fërkimin me ujin dhe dallgët. Sekreti është tek hydrofoil, dy krahë anësore prej karboni.

Yahti i gjatë pak a shumë 10 metra ka dy motorë hibridë. Gjithashtu ai mund të lundroje edhe me energji elektrike.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook