Kompania Boston Dynamics ka krijuar robotin Atlas që tashmë mund të kryejë saltro.

Në video roboti shihet duke bërë lëvizje gjimnastikore, ku kapërcen nëpër platforma dhe stabilizon veten, si dhe hidhet duke bërë saltro 180 gradë.

Pjesa më mbresëlënëse e demonstrimit është lëvizja e tij e fundit. Roboti shihet duke u rrotulluar dhe duke ruajtur ekuilibrin.

Normalisht që roboti nuk është perfekt, por për herë të parë Atlas ngjason me qënien njerëzore më shumë se kurrë.

Boston Dynamics’ Atlas can perform backflips now

Thanks Boston Dynamics for the awesome work! We need to push this forward.

Gepostet von Hashem Al-Ghaili am Donnerstag, 16. November 2017

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook