Ky është momenti kur një tub nëntokësor shpërthen, duke dërguar copa dheu dhe gurësh në ajër, duke dëmtuar banesa dhe makina aty pranë.

Shpërthimi i fuqishëm i tubacionit të ujit ka ndodhur të hënën në kryeqytetin e Ukrainës në Kiev.

Shpërthimi spektakolar la gjashtë vrima katrore në tokë, ndërsa ujit dhe balta përmbytën rrugët.

Gurët dhe dheu janë ngritur në 6 kate apo 25 metra lartësi duke terrorizuar qytetarët që po kalonin në rrugë.

Autoritetet kanë paralajmëruar dëmshpërblim për banorët e prekur nga dëmet.

Mediat lokale raportojnë se shpërthimi i së martës ishte shkaktuar nga testimi hidraulik mbi tubat që u instaluan në vitin 1979.