Ballina Kuriozitet VIDEO/ Fuqia e pabesueshme e natyrës, shihni “spektaklin” e rrufeve më të...

VIDEO/ Fuqia e pabesueshme e natyrës, shihni “spektaklin” e rrufeve më të rrezikshme në botë

SHPËRNDAJE

 

Një nga elementët më mahnitës por gjithashtu dhe më të rrezikshëm dhe vdekjeprurës të natyrës, pa dyshim që janë dhe rrufetë.

Shkarkesat atmosferike të energjisë elektrike të shoqëruara me dritën verbuese dhe zhurmën e frikshme për shumë njerëz krijojnë frikë dhe panik, por ka të tjerë që janë “gjuetarë” të tyre.

Në videon e mëposhtme tregohen disa nga momentet më të frikshme të goditjes së rrufeve të filmuara nga njerëz të guximshëm por dhe “çmendur” njëkohësisht, përderisa rrezikojnë dhe jetën e tyre duke regjistruar me telefon në kohë stuhie.

Shkarkimet e rrufeve zakonisht janë disa milje të gjata, por disa lloje të shkarkimeve horizontale mund të shkojnë në lartësi prej dhjetra milje në gjatësi.

E gjithë drita zgjat vetëm një pjesë të sekondës. Shumica e fazave të hershme formuese dhe të përhapjes së tyre janë shumë më të zbehta dhe jo të dukshme për syrin e njeriut.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook

Comments

comments

SHPËRNDAJE

“Lexon Kadarenë dhe dëgjon Eliza Dumin”, kush është Sladjana Stojiljkoviç, vajza serbe që po studjon gjuhën shqipe në Beograd

VIDEO/ Ministrja e Drejtësisë i përgjigjet denoncimit të qytetarëve, shkarkon “live” 3 zyrtarët e Hipotekave

Rama bën për “ujë të ftohtë”profesorët e Akademisë së Shkencave: Institucion i rrënuar, kufoma e vetvetes

Urdhëroi vrasjen e 8 mijë burrave myslimanë, Gjykata e Hagës dënon me burg të përjetshëm “Kasapin e Bosnjës”, Ratko Mlladiç

DOSSIER/ Si u vra Vasil Shanto, simbol i rezistencës shqiptare në Luftën e Dytë Botërore

“Jo vetëm gjoba, por dhe…”, Policia Rrugore prezanton Lotarinë e Radarit: Ja çfarë do të fitojnë 20 shoferët më të mirë

“Kemi një vit e gjysmë pa u paguar”, punonjësit e 55 kompanive të By-Passit të Fierit e Vlorës në protestë

Sapo kishte dalë nga burgu, kapet sërish i “forti” shqiptar në Itali. Policia i zbulon kokainë, armë dhe mijëra euro në banesë (Foto)

Skandali/ Ja sa duhet të paguash në spital për t’u futur në operacion pa radhë e pa asnjë dokumentacion (Video)

“Do ta vrasim të birin e kokëmushkës amerikane”, ISIS kërcënon me jetë djalin e Donald Trump, alarmohet Shtëpia e Bardhë

Artikulli paraprakGruaja i futet në shtëpi të moshuarit për t’i parë filxhanin, por…
Artikulli tjetërFOTO/ Superaksion në qendër të Durrësit, policë me maska kontrolle të befasishme ndaj makinave luksoze