Ballina Kuriozitet VIDEO/ Njihuni me akrobatin më të guximshëm në botë, kalon “Grand Canyon”...

VIDEO/ Njihuni me akrobatin më të guximshëm në botë, kalon “Grand Canyon” duke ecur mbi litar në 430 metra lartësi

SHPËRNDAJE


Akrobati amerikan Nik Wallenda mund të cilësohet si akrobati më i guximshëm në botë pasi realizoi me sukses ecjen e rrezikshme mbi një tel në një pjesë që lidh dy shkëmbinj të lartë të “Grand Canyon” në Shtetet e Bashkuara.

Ai e kreu ecjen e frikshme mbi një tel në lartësinë rreth 430 metra mbi Lumin Kolorado në më pak se 23 minuta, pa rrjetë sigurie dhe ndërsa frynte një e erë, e cila lëkundte telin 5 centimetërsh prej çeliku, ku ai kalonte.

Teksa realizonte këtë akrobaci të rrezikshme, dëgjohej që ai lutej gjatë të gjithë kohës. Kur arriti në anën tjetër të shkëmbit, Wallenda puthi tokën, ndërsa spektatorët duartrokitën për suksesin e tij në këtë garë të rrezikshme. 

34-vjeçari Nik Wallenda, që vetëquhet “Mbreti i ecjes mbi tel në lartësi të mëdha”, është anëtar i një familjeje akrobatësh për shtatë breza, që njihet si “Walendat fluturues”.

Disa nga anëtarët e familjes së tij, përfshirë stërgjyshin, janë rrëzuar, duke humbur jetën gjatë garës.

Më parë, Wallenda, shënoi një ecje historike, duke u bërë personi i vetëm që ecën mbi tel në lartësitë e shkëmbinjve në të dy anët e Kataraktit të Niagarës.

Comments

comments

SHPËRNDAJE

Tragjedia në Durrës/ Reagimi i parë zyrtar lidhur me ngjarjen: Nga se u shkaktua zjarri

FOTO/ Dikur luante kundër Ronaldos e Kakasë, sot berber në Elbasan. Historia e futbollistit shqiptar

E RËNDË/ Tragjedi në familjen durrsake, zjarri iu merr jetën trinjakëve të mitur

Bes Kallaku e ‘turpëroi’ duke i kujtuar zarfin, Ermal Mamaqi tregon se sa lekë hodhi në dasmë (Foto)

A do të luhet Superkupa e Europës në Tiranë? UEFA merr vendimin

Ndalimi i simboleve të komunizmit/ Lulzim Basha fiton mbështetje të rëndësishme. Takoi sot…

Përplasja me policinë në Elbasan, biznesmeni Çela: Kam një mesazh për Berishën dhe Bashën!

“Vazhdoj ta dua Fildezin”, ish-bashkëshorti që vrau gjyqtaren bën një kërkesë që nuk pritej

Dëshmia tronditëse: Shefi i Krimeve në Durrës mori 30 mijë euro për vrasjen e djalit tim

EMRAT/ Lista e drejtorëve kryesorë të LSI në qarqe që pritet të shkarkohen

Artikulli paraprakZgjedhja e Ruçit, reagon Vasili: Kryeministrit pazarxhi, i shkoi jeta shit e bli! Kujdes se mos “patatja” të del…
Artikulli tjetërPija e shijshme që u jep energji gjatë gjithë ditës, ja si ta përgatisni