Ballina Kuriozitet VIDEO/ Njihuni me peshkaqenin e parë në botë, që ha sallatë

VIDEO/ Njihuni me peshkaqenin e parë në botë, që ha sallatë

Peshkaqenët famëkeq mbahen si ngrënësit e mishit dhe ngrënësit njerëzorë.

Por tani, shkencëtarët kanë zbuluar speciet e para që hanë bimë. “Sphyrna tiburo”, quhet peshkaqeni i cili shkon në afërsi të bregut dhe gjuan në ujërat e cekëta të frekuentuara nga njerëzit.

Zakonisht ushqehet me karkaleca, gaforre të vogla dhe peshq të vegjël në livadhet e detit. Por në vitin 2007, studiuesit gjetën diçka të çuditshme tek to.

Një student i diplomuar i vuri disa peshkaqenë në një rezervuar në një ushqim prej 90% bimor dhe 10% kallamar tre herë në ditë për 3 javë. Pavarësisht nga kjo farë kryesisht vegjetariane, të gjithë peshkaqenët nuk humbën peshë.

Për më tepër, u zbulua se ata digjnin dhe përdornin të paktën gjysmën e bimëve që hanin. 

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook