Një 2-vjeçar që humbi të dyja këmbët në një aksident tragjik me tren tani mund të ecë sërish pas një ndërhyrje kirurgjikale ku u bë e mundur ngjitja e tyre.

Mohamed Saleh luftonte për jetën pas aksidentit që vrau nënën e tij kalonte në shinat e trenit ku humbi dhe gjymtyrët e tij.

Ishte vetëm mendimi i shpejtë i dëshmitarëve të tmerruar që e çuan me shpejtësi Mohammed në spital dhe i vendosën këmbët e prera në një kuti plastike të mbushur me akull, çka bëri të mundur ngjitjen e tyre dhe ecjen sërish të djalit të vogël.

Mrekullisht kirurgët arritën të ringjisnin gjymtyrët gjatë një operacioni shtatë-orësh. Dhe tetë muaj më vonë, Mohammed, nga Mangalore në shtetin Karnataka të Indisë, tani është në gjendje të ecë dhe të vrapojë, si dhe të takohet me kirurgët që i shpëtuan jetën.

Drejtori i Spitalit AJ, Dr Prashant Marla: “Djali ishte në krahët e nënës së tij. Në një aksident fatal katastrofik me tren, nëna e tij u vra, ndërsa djali fatmirësisht mbijetoi por humbi të dyja këmbët e tij. Ai ishte i shtrirë në një pellg gjaku, me gjymtyrë të shkëputura dhe u shpëtua nga disa qytetarë dhe policë hekurudhorë dhe u dërgua në një spital në Payyanur, Kerala.
Pas dhënies së ndihmës së parë, djali u transportua në spitalin tonë me 2 këmbët e amputuara dhe të futura në një kovë me akull. Këmbët e amputuara janë transportuar në një kuti termike, të mbajtur në një paketë polietileni me akull përreth. Mjekët që e trajtuan Muhamedin nuk e dinin emrin e tij dhe nuk ishin në gjendje të gjenin babanë e tij, i cili punonte në Dubai, përpara operacionit. Duke ndjekur procedurat, të dhënat e tij u shpërndanë në media dhe gjyshërit e tij u bënë të gjallë.

“Në atë kohë nuk kishim asnjë ide për vendndodhjen e familjes së këtij fëmije”, shtoi Dr Marla.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”792″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_imagebrowser” ajax_pagination=”0″ order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook