Spinaqi ashtu si edhe ushqimet e tjera me përmbajtje të lartë në hekur, mund t’ju ndihmojnë të luftoni aneminë e shkaktuar si pasojë e mungesës së hekurit.

Kjo formë e anemisë çon në rënie të numrit të qelizave të kuqe të gjakut si pasojë e mangësisë së hekurit.

Pa pasur mjaftueshëm hekur, trupi nuk mund të prodhojë mjaftueshëm hemoglobinë, një substancë në qelizat e kuqe të gjakut që e bën të pamundur kalimin e oksigjenit në indet e trupit.

Si pasojë, ju mund të ndiheni të dobët, të lodhur dhe të acaruar gjatë gjithë kohës. Rreth 20% e femra, 50% e grave shtatzëna dhe 3% e meshkujve nuk kanë mjaftueshëm hekur në trup.

Zgjidhja, në disa raste, është të konsumoni më shumë ushqime të pasura në hekur.

Ja cilat janë disa nga ushqimet më të pasura me hekur:

Spinaq
Jeshillëqet, sidomos spinaqi, sigurojnë shumë hekur. Tri filxhanë spinaqi përmbajnë rreth 18 mg hekur. Mund të merrni dozën e duhur të hekurit duke konsumuar vetëm një sallatë spinaq.

Brokoli
Brokoli nuk është i pasur vetëm me hekur dhe lëndë të tjera ushqyese të rëndësishme, si vitamina K dhe magnezi, por ka në përmbajtje të lartë edhe vitaminë C, që ndihmon në absorbimin e hekurit në trup.

Thjerrëzat
Vetëm 1 kupë thjerrëza ka më shumë hekur se 230 gramë biftek. Thjerrëzat janë gjithashtu një burim i mirë për fibrat dietike, kaliumin dhe proteinat.
Kale
Tri kupa kale përmbajnë 3.6 mg hekur.

LEXO EDHE:  A kursejnë shqiptarët për ushqim? Ja konkluzioni i anketës së Komisionit Europian

Patate të pjekura
Një patate pjekur përmban gati tri herë më shumë hekur se një racion pule 85 gramë. E shoqëroni me kos, brokoli të gatuar në avull dhe pak djathë të butë për një darkë të shijshme.

Çokollata e zezë
Përfitimet e çokollatës së zezë duken të pafundme. Përveç se lehtëson ankthin dhe përmirëson shëndetin e lëkurës, çokollata e zezë gjithashtu ofron një mënyrë të ëmbël për të rritur sasinë e hekurit. Një çokollatë e zezë 28-gramëshe përmban 2-3 mg hekur, më shumë se e njëjta sasi biftekut.

Farat e susamit
Vetëm një lugë gjelle fara susami përmban 1/3 mg hekur. Ato mund t’i përfshini shumë thjeshtë në dietë. Spërkasni pak fara susami sipër një sallate apo salce për t’i dhënë më shumë shije.

Qiqrat
Një kupë për qiqra përmban 4.7 mg hekur, më shumë se gjysma e dozës së rekomanduar çdo ditë për të rriturit. I piqni ato me pak vaj ulliri, ose i përzieni me domate, djathë dhe kastravecë.

Fasulet
Fasulet përmbajnë 3-4 mg hekur për filxhanë. Sigurohuni që t’i gatuani mirë që të merrni të gjtiha vlerat ushqyese dhe t’i ruani shijen.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook