Një ndër sëmundjet më të përhapura në ditët e sotme në shoqëri, është edhe tensioni i lartë.

Njerëzit që vuajnë nga hipertensioni duhet të luftojnë shumë, në mënyrë që ta mbajnë tensionin në nivel. 

Ja disa nga metodat natyrale sesi mund ta kontrolloni shtypjen e gjakut:

LIMONI

Limoni është ilaçi më i mirë për hipertensionin. Është i njohur për t’i bërë venat e gjakut të buta dhe fleksibile, duke ulur kështu nivelin e shtypjes së gjakut. Limoni ka nivel të lartë të Vitaminit C, e cila reagon si antioksidant, duke larguar hipertensionin rrënjësisht nga trupi.

FARAT E SHALQIRIT

Farat e Shalqirit përmbajnë një përbërje të quajtur cucurbocitri, e cila ndihmon që të zgjerohen kapilarët e gjakut. Në të njejtën kohë,ndihmon edhe në përmisimin e funksionimit të veshkës. Kjo ndihmon në reduktimin e nivelit të presionit të gjakut dhe ndihmon shumë në artrit.

HUDHRA

Hudhra ndihmon që të kontrolloni nivelin e lartë të presionit të gjakut dhe në të njejtën kohë e ul nivelin e kolesterolit. Hudhra ndihmon që të qëtësojmë enët e gjakut, duke simuluar prodhimin e oksidit nitrik dhe sulfid hidrogjenit.

BANANJA

Bananja ëshët një nga ushqimet që njerëzit me presion të lartë të gjakut, mund të hanë rregullisht që ta kontrollojnë nivlenin e saj. Bananja është e pasur me kalium, i cili ul efektin e sodiumit, ndaj është e këshillueshme të hani një ose dy banane në dit. Bashkë me banane mund të përdorni edhe këto:  kajsi të thatë, rrushë të thatë, lëng portokalli, spinaq, etj. 

LEXO EDHE:  3 metoda natyrale për të ulur tensionin e lartë

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook