Një varr 3.500 vjeçar është gjetur në ishullin e Kretës.

Varri i përket një njeriu Minoan, i periudhës së bronzit dhe është gjetur i rrethuar nga sendet funerale dhe enë vere të lashta.

Qytetërimi Minoan u ngrit në ishullin mesdhetar të Kretës në vitin 2600 para lindjes së Krishtit dhe lulëzoi për 12 shekuj deri në vitin 1400 para lindjes së Krishtit.

Varri u zbulua nga arkeologu britanik Sir Arthur Evans, i cili zbuloi Knossosin, kryeqytetin minoan, në vitin 1900.

Knossos besohet të ketë qenë shtëpia e mbretit legjendar Minos, i cili krijoi labirintin për të mbajtur Minotaurin, një kafshë e tmerrshme hybride me një bri e ardhur në jetë nga bashkimi i gruas së tij dhe një demi.

Varri i vonshëm Minoan, i cili u zbulua rastësisht nga një banor vendas, ndodhej në një shpellë nëntokësore të vulosur me argjilë dhe përmbante një skelet të ruajtur mirë të një të rrituri.

Besohet se daton në Epokën e Bronzit, një kohë midis 1400 dhe 1200 para lindjes së Krishtit. Varrimi u gjet 2.5 metra nën tokë dhe përmbante sende funerare si si një filxhanë, enë për përzierjen e verës dhe pesëmbëdhjetë kontejnerë të amfora.

Varr u gjet në një ullishte afër qytetit të Ierapetra.

Varri u zbulua nëpërmjet një kanali vertikal dhe u nda në tre dhoma, sipas ministrisë greke të kulturës.

LEXO EDHE:  Përdhunuan turisten finlandeze dhe filmuan aktin, 2 shqiptarët e arrestuar: Ajo kishte dëshirë vetë!