Limoni i përket familjes së agrumeve të frutave. Ky frut i verdhë është i bollshëm me ushqyes, gjë që e bën atë jashtëzakonisht të dobishme për shëndetin e përgjithshëm.

Ndoshta të gjithë ju i dini përfitimet e pirjes së ujit të ngrohtë me limon në një stomak bosh sapo ju të zgjoheni në mëngjes. Por, në artikullin e sotëm ne do të ju paraqesim një mënyrë edhe më të mirë për të përdorur limon dhe për të marrë të gjitha përfitimet e saj.

Arsyeja kryesore pse uji me limoni është më pak i dobishëm sesa mënyra e mëposhtme për përgatitjen e limonit është fakti që pulpa e limonit dhe lëvozhga janë hequr, dhe është vërtetuar shkencërisht se lëvozhga në të vërtetë përmban sasi jashtëzakonisht të larta të disa lëndëve ushqyese të dobishme.

Është interesante të përmendet fakti se sasia e disa lëndëve ushqyese të përmbajtura në lëvozhgë është deri në 5-10 herë më e lartë se në lëng. Në të vërtetë, ushqyesit që janë në lëvozhgën e limonit janë kalciumi, magnez, kaliumi, folati, beta karroten, vitamina C dhe vitamina A.

Vazhdoni me leximin si më poshtë, ne do të paraqesim një listë të përfitimeve të mëdha të përdorimit të limonit:

Përfitimet shëndetësore të përdorimit të limonit me lëvozhgë

Siç është përmendur më lart, limonat janë shumë kalorik, por përveç kësaj, limonët kanë përfitime të tjera të mëdha. Vazhdoni me leximin dhe gjeni se pse është kaq e dobishme për të ngrënë gjithë frutin:

Parandalimi dhe luftimi i kancerit

Studimet kanë provuar se lëvozhga e limonit përmban Salvestrol Q40 dhe limonene, gjë që e bën atë të madhe për eliminimin e toksinave dhe substancave kancerogjene nga trupi. Përveç kësaj, kjo substancë ka aftësinë për të luftuar kundër qelizave të kancerit anormal të zhvilluar tashmë në trup. Flavonoidet janë një përbërës tjetër që gjendet në lëvozhgën e limonit, të cilat provohet të shtypin ndarjen e këtyre qelizave. Lëvozhga e limonit është jashtëzakonisht efikase në parandalimin dhe luftimin e kancerit të gjirit, zorrës së trashë dhe lëkurës.

LEXO EDHE:  Receta gjermane që pastron arteriet

Përmirson kockat

Kur është fjala për përmirësimin dhe ruajtjen e shëndetit të kockave, vitamina C që përmbahen në lëvozhgën e limonit është vendimtare. Disa nga kushtet që mund të parandalohen me konsumimin e lëvozhgës së limonit janë steoporoza, poliartriti inflamator dhe artriti reumatoid.

Mbrojnë zemrën

Lëvozhga e limonit përmban flavonoide polyphenol që do të ndihmojë sistemin tuaj në uljen e niveleve të kolesterolit të keq (LDL). Përveç kësaj, lëvozhga gjithashtu përmban vitaminë B dhe C, të cilat kanë aftësinë për të pastruar enët e gjakut. Kjo do t’ju mbrojë nga kushtet dhe sëmundjet që lidhen me presionin e lartë të gjakut, duke përfshirë sëmundjet e zemrës diabetike dhe sëmundjet e zemrës.

Më poshtë ne do t’ju paraqesim recetë për mënyrën e përgatitjes dhe për të marrë të gjitha përfitimet që ofron lëvozhga e limonit.

Receta e ‘ujit me limon’

Përbërësit:

  • 6 limona
  • 500 ml ujë
  • Mjaltë (opsionale)

Përgatitja:

Hapi i parë është që të lani limonin tërësisht dhe pastaj t’i preni ato në gjysma. Pastaj, vendosni copat e limonit në një tenxhere të mbushur me ujë dhe vlojini ato rreth 3 minuta. Pasi uji është zier, lëreni të ftohet për 10 – 15 minuta, dhe pastaj hidhni limon. Hapi tjetër është të mbushni një filxhan me këtë ujë dhe të ruani pjesën tjetër në frigorifer.

Sipas zgjedhjes suaj, mund të shtoni mjaltë dhe ta ëmbëlsoni këtë ilaç.

Përdorimi:

Konsumoni këtë pije menjëherë pasi të zgjoheni në mëngjes, në stomak bosh dhe të shijoni të gjitha përfitimet e tij të mrekullueshme!

Shënim: konsumoni këtë pije pak të ngrohtë.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook