Pranga babë e bir në Mirditë, ja për çfarë...

Policia e Mirditës ka arrestuar dy persona, babë e bir, pasi lëviznin të armatosur. Ka qenë telefonata e një qytetari ajo që vuri në lëvizje...

Parashikimi i motit për ditën e sotme, 21 Janar...

http://dualajm.com/wp-content/uploads/2017/09/WhatsApp-Image-2017-09-14-at-14.53.171.jpeg

Tensionohet situata në Athinë, përdoret gaz lotsjellës (Video)

Marrëveshja e Prespës me Maqedoninë për çështjen e emrit është shoqëruar me tensione dhe protesta nga qytetarët grekë në Athinë. Me flamuj në duar, protestuesit...

Deputeti i LSI shpërthen kundër Ramës: Kryeministër skizofren!

Kreu i grupit parlamentar i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka sulmuar me një gjuhë të ashpër Kryeministrin Rama, duke e quajtur si...

Protesta masive në Athinë, përleshje mes policisë dhe qytetarëve...

Marrëveshja e Prespës, e arritur për të zgjidhur mosmarrëveshjen rreth emrit midis Maqedonisë dhe Greqisë, ka nxjerrë shumë qytetarë grek në protestë. Rreth 100 mijë...

Vodhën biznese dhe makina, arrestohet treshja e grabitësve në...

Tre persona kanë përfunduar në pranga pas një operacioni të koduar "Ndjekja". Të arrestuarit dyshohet se janë autorë të vjedhjes së një automjeti dhe...

FOTOT/ “Superhëna e përgjakur”, e parë nga Tirana, pamjet...

Gjysma e globit u bë dëshmitare e të famshmit eklips të plotë të Hënës, që njihet edhe si “Superhëna e përgjakur”. Për Amerikën e Veriut...

+18/ I shkroi burrit me adresë false dhe i...

Në një çift, xhelozia mund të jetë më shumë nga ana e partneres, ndaj të shpeshta mund të jenë edhe provokimet që mund t’i...

Turizëm/ Shqipëria, “Vendi i Shqiponjave” me tradita të vjetra...

Gjithnjë e me shumë turizmi në vendin tonë po shndërrohet në furnizuesin kryesor të ekonomisë me të ardhurat, gjithnjë e më të rritura se...

Më e madhja në Ballkan, ja kur do të...

Xhamia e Namazgjasë po ndërtohet nga Drejtorisa e Çështjeve Fetare të Turqisë dhe Fondacionit Diyanet (TDV) në kryeqytetin shqiptar, Tiranë, do të hapet për besimtarët...

Mahniten italianët nga “magjia” e peisazhit shqiptar (FOTO LAJM)

Prestigjiozja italiane "Corriere.it", e ka cilësuar të magjishëm pamjen mahnitëse që të ofrojnë malet shqiptare të mbuluara me dëborë, parë nga Puglia,Itali. "Magjia e maleve...

Importi i makinave të përdorura, ja çfarë kushtesh duhet...

Një vendim i Këshillit të Ministrave i  miratuar në fund të tetorit të vitit të shkuar përcaktonte kufizimet për importin e mjeteve të përdorura...

Aktualitet

Pranga babë e bir në Mirditë, ja për çfarë...

Policia e Mirditës ka arrestuar dy persona, babë e bir, pasi lëviznin të armatosur. Ka qenë telefonata e një qytetari ajo që vuri në lëvizje...

Parashikimi i motit për ditën e sotme, 21 Janar...

http://dualajm.com/wp-content/uploads/2017/09/WhatsApp-Image-2017-09-14-at-14.53.171.jpeg

Tensionohet situata në Athinë, përdoret gaz lotsjellës (Video)

Marrëveshja e Prespës me Maqedoninë për çështjen e emrit është shoqëruar me tensione dhe protesta nga qytetarët grekë në Athinë. Me flamuj në duar, protestuesit...

Deputeti i LSI shpërthen kundër Ramës: Kryeministër skizofren!

Kreu i grupit parlamentar i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka sulmuar me një gjuhë të ashpër Kryeministrin Rama, duke e quajtur si...

Protesta masive në Athinë, përleshje mes policisë dhe qytetarëve...

Marrëveshja e Prespës, e arritur për të zgjidhur mosmarrëveshjen rreth emrit midis Maqedonisë dhe Greqisë, ka nxjerrë shumë qytetarë grek në protestë. Rreth 100 mijë...

Sociale

FOTOT/ “Superhëna e përgjakur”, e parë nga Tirana, pamjet...

Gjysma e globit u bë dëshmitare e të famshmit eklips të plotë të Hënës, që njihet edhe si “Superhëna e përgjakur”. Për Amerikën e Veriut...

+18/ I shkroi burrit me adresë false dhe i...

Në një çift, xhelozia mund të jetë më shumë nga ana e partneres, ndaj të shpeshta mund të jenë edhe provokimet që mund t’i...

Turizëm/ Shqipëria, “Vendi i Shqiponjave” me tradita të vjetra...

Gjithnjë e me shumë turizmi në vendin tonë po shndërrohet në furnizuesin kryesor të ekonomisë me të ardhurat, gjithnjë e më të rritura se...

Më e madhja në Ballkan, ja kur do të...

Xhamia e Namazgjasë po ndërtohet nga Drejtorisa e Çështjeve Fetare të Turqisë dhe Fondacionit Diyanet (TDV) në kryeqytetin shqiptar, Tiranë, do të hapet për besimtarët...

Mahniten italianët nga “magjia” e peisazhit shqiptar (FOTO LAJM)

Prestigjiozja italiane "Corriere.it", e ka cilësuar të magjishëm pamjen mahnitëse që të ofrojnë malet shqiptare të mbuluara me dëborë, parë nga Puglia,Itali. "Magjia e maleve...

Showbiz

Analize

Nga Veton Surroi/ “Bëhuni gati për fjalën e radhës,...

Nga Veton Surroi   Teksti i këngës për bashkim tingëllon më së qarti serbisht. 1. Në vitin 2018 u legjitimua fjala ‘korrigjim’ (eufemizëm për ndarje dhe këmbime...

Nga Andi Bushati/ “Mirë protesta, por cili është fundi?”

Nga Andi Bushati Opozita ka gjetur një sebep qesharak, si mosdhënia e fjalës në parlament gjatë votimit të ministrave të rinj, për të shpallur një...

Balili apo Balilat?!

ILIR DEMALIA Balili apo Balilat?!! Dje një paradë automjetesh dhe veshjesh para fillimit të seancës parlamentare për shkarkimin e disa anëtarëve të qeverisë dhe ngarkimin e...

Si do të ndikojë eklipsi hënor i 20 janarit...

Më 20 janar pritet që të ndodhë eklipsi i hënës dhe ky fenomen do të sjellë ndryshime në jetën personale dhe financiare për secilën...

Aktori i humorit zbulon frikën më të madhe që...

Aktori dhe moderatori i njohur, Gentian Zenelaj, përmes një fotoje të postuar në rrjetet sociale, ka zbuluar frikën e tij më të madhe. Ai ka...

Nga Kreshnik Spahiu/ “Kush i vrau shokët e Sokol...

Nga Kreshnik Spahiu Unë nuk kam besuar kurrë që Sokol Olldashi është vrarë. Kam qenë kundër spekulimeve mbi një atentat dhe kam besuar versionin e...

Tipari më tërheqës i shenjës sonë të horoskopit, që...

Sipas horoskopit tiparet që na bëjnë ne të parezistueshëm para të tjerëve janë: Dashi/Sypatrembur Kur mendoni se cili është tipari juaj më tërheqës, nuk duhet të...

Sali Berisha: Sot, një tjetër e premte e zezë...

Nga Sali Berisha   Sot eshte nje e premte tjeter e zeze: ne historine e kushtetutshmerise, interesit kombetar dhe politikes se jashtme te Shqiperise! Te dashur miq,...

E dini pse ka vetëm 4 ngjyra pasaportash në...

Ka vetëm katër ngjyra pasaportash në mbarë botën dhe shtetet kanë arsyen e tyre përse i zgjedhin këto ngjyra. Ngjyra më e zakonshme e pasaportave...

“E hëna blu”/ Pse dita e nesërme është dita...

Ngjyrat e Krishtlindjes dhe ekzaltimi i hyrjes në një Vit të Ri janë zëvendësuar tashmë nga mëngjeset e hershme, moti gri dhe sfidat e...

Studimi bën zbulimin e frikshëm, ja sa baktere ka...

Pas përditësimit të katalogut të baktereve në trupin e njeriut, nga rreth 1 500 llojet që njiheshin deri tani, numërohen gati 5 000, ku...

Shkencëtarët e Harvardit trondisin njerëzimin: Alienët na kanë gjetur,...

Më 19 tetor të vitit 2017, astronomët e Universitetit të Harvardit pikasën një objekt të çuditshëm që udhëtonte në sistemin tonë diellor. Ata e...

Mund të rezultojnë fatale për shëndetin tuaj, këto gjëra...

Disa veprime apo ushqime janë të ndaluara pas orës 21:00 të mbrëmjes, pasi mund të rezultojnë fatale për shëndetit tuaj. Ja cilat janë gjërat që...

Si krijojnë taksat e “fshehta” probleme për bizneset në...

Sektorë të ndryshëm presin që 2019 të mos jetë një vit pozitiv për sa i përket ecurisë së biznesit. Shkak kryesor janë ndryshimet që...

Call Center-at, sektori me rritjen më të madhe në...

Prej dy vitesh, sektori i Call Center, një ndër punëdhënësit më të mëdhenj të të rinjve në vend, ka sjellë një rritje të ekonomisë...

Italia, “mbreti” i eksporteve shqiptare në 2018-n

Italia vazhdon të kryesojë si destinacioni kryesor i eksopteve shqiptare. Sipas të dhënave të publikuara nga INSTAT në Itali u shitën mallra e produkte me vlerë...

Varfëria bashkëjeton me të pashkolluarit, 48% e popullsisë në Tiranë me arsim fillor

Varfëria dhe skamja, këto dy fenomene të cilat po përhapen gjithnjë e më shumë në shoqërinë shqiptare duke patur parasysh këtu dhe nivelin e...

Penalizime dhe gjoba për sigurinë ushqimore, AKU arkëtoi 48.8 milionë lekë në 2018

Të dhënat zyrtare nga Autoriteti Kombëtar i Ushqimit të publikuara së fundmi, treguan se Shqipëria kishte arritur të vjelë një shifër rreth 48.8 milionë...

KRIZA EKONOMIKE E RRADHËS

KRIZA EKONOMIKE E RADHËS Dr. Klodian Muço, profesor i shkencave ekonomike te Universiteti “Alekstander Moisiu”. Bota po ndryshon, sot kompanitë hi-tech si: Netflix, Amazon apo...

Raporti i EUROSTAT/ Shqipëria e fundit në Europë, ja ku çalon!

Shqipëria kishte shpenzimet më të ulëta për kërkim dhe zhvillim në krahasim me vendet e tjera europiane më 2017. Por, sipas një raporti të fundit...

Euro shënon rritjen më të madhe që nga qershori, ja me sa lekë u këmbye sot

Ditën e sotme euro ka shënuar rritjen më të madhe në tregun e këmbimit valutor vendas dhe ka nisur të rritet ndjeshëm. Një euro është...

Ekonomia në vend, investimet totale pësojnë tkurrje (SHIFRAT)

Rënia e intensitetit të punimeve në projektet e mëdha të investimeve, gazsjellësin TAP dhe HEC-et mbi lumin Devoll ka çuar në trajektore rënëse totalin...

Dorëlëshuar apo të pasur? Dibranët shpenzojnë më shumë!

Familjet shqiptare harxhojnë më shumë para për banesa, energji elektrike dhe ujë. Për ushqim shpenzojnë më shumë. Po sipas të dhënave të Anketës së Buxhetit...

Projeksionet e OKB, ja sa % e shqiptarëve do jetojnë në fshat në 2050

Në vitin 1950, vetëm 21% e shqitarëve jetonin në qytet dhe pjesa tjetër në fshat, sipas të sistemit të të dhënave të Kombeve të...

PAKETA FISKALE/ Ja si do të jenë taksat dhe tatimet pas 1 Janarit

Nga 1 janari 2019 marrin fuqi ligjore disa ndryshime në legjislacionin fiskal që prekin kryesisht kategori të biznesit dhe punonjësit me paga të larta. Nga...

Studentët ndalin përkohësisht protestën, reagon Patozi: Pushime të mbara!

Pas njoftimit të studentëve se protesta do ndalojë përkohësisht sot për t'u rikthyer më 7 Janar sërish, ka reaguar edhe ish-depueti i Partisë Demokratike...

Për herë të parë që nga tetori i 2018, Euro zbret në nivelin historik

Euro vijon nënçmimin e saj në tregun e këmbimit duke rënë në vlerën e 123 lekëve dhe poshtë normalitetit të ri 124 lekë, që...

Çdo dhimbje koke simbolizon një problem shëndetësor. Ja çfarë...

Dhimbjet e kokës rrëfejnë mesazhe të fshehura të organizmit dhe mund të paralajmërojnë praninë e një sëmundje serioze. Mjekët shpjegojnë se dhimbja e kokës mund...

Real apo Bayern? Garë e madhe për të blerë...

Tottenhami mund ta humbasë futbollistin kryesor, sulmuesin anglez Harry Kane, në fund të këtij sezoni. Për shërbimet e tij pritet një garë e nxehtë mes...

Cikalleshi shënon super-golin menjëherë pas debutimit në skuadrën e...

Sulmuesi kuqezi, Sokol Cikalleshi është bërë protagonist në takimin e sotëm mes skuadrës së tij Akhisarspor, dhe gjigantëve të Beshiktash. Edhe pse nuk e nisi...

Denoncoi korrupsionin në futboll, ekzekutohet për vdekje gazetari investigativ

Një ngjarje e rëndë ka tronditur shtetin afrikan të Ganës dhe jo vetëm. Disa njerëz të armatosur kanë qëlluar për vdekje një gazetar investigative...

“Çmendet” sulmuesi i njohur, shikoni çfarë i bën trajnerit...

Karakteri i tij tepër dinamik e shpërthyes, e ka vendosur gjithmonë në qendër të vëmendjes. Po flasim për sulmuesin e Nice, Mario Balotelli, i cili...

Si kanë ndryshuar përgjatë 10 viteve këto futbollistë të...

Ditët e fundit shumë personazhe publikë nga e gjithë bota, VIP-a nga të gjitha fushat i janë bashkuar një "sfide", e cila në një...

Jo më gaz-benzinë, ky është trendi i ri i...

Konvertimi i sistemit që fuqizon automjetet është një proces që kryhet masivisht prej shumë vitesh. Arsyeja kryesore deri më tani ka qenë kursimi i karburantit,...

Ja cili është “gabimi” i Whatsap që lejon njerëzit...

WhatsApp është një mënyrë e shkëlqyeshme për të biseduar me njerëzit në mënyrë të sigurtë, sepse kodon mesazhet që dërgoni në mënyrë që ata...

Nga zhdukja e kafshëve tek bota e robotëve, këto...

Planeti ynë po ndryshon vazhdimisht. Pavarësisht nëse e vëmë re këtë apo jo, transformimet e vogla ashtu edhe ato të mëdha ndodhin përditë. Qoftë një...

Habit ish-piloti i “Apollo 8”: Dërgimi i astronautëve në...

Një nga astronautët e parë që ka hyrë në orbitën e Hënës është shprehur se do të ishte çmenduri që të planifikohen misione me...

Rreziku i madh që ju kanoset nëse mbani celularin...

Një sondazh i kryer nga “Pew Internet Project” ka treguar se një numër i madh njerëzish nuk ndahen nga telefoni, madje edhe kur shkojnë...

Receta

Video

Për të mos u humbur supergoli i Neymar gjatë...

aris Saint-Germain (PSG)  po zhvillon fazën përgatitore në Katar duke shfrytëzuar pushimet dimërore. Por ajo që ra në sy të stërvitjes nga skuadra e Tuchel...
video

“I le studentët të goditen nga policia”, Rama jep...

Kreyministri Edi Rama i ftuar në emisionin “Zonë e Lirë” i është përgjigjur edhe pyetjeve imagjinare të qytetarëve. I pyetur nëse do të mbetet në...
video

5 orë i bllokuar në borë, Policia e Shkodrës...

Një qytetar nga Shkodra kërkoi ndihmën e repartit të FNSH-së, pasi ishte bllokuar nga dëbora në fshatin Ndërmollas, në vendin e quajtur "Ura e...
video

VIDEO/ A po vjen fundi i botës? Xhamia e...

Vendi më i shenjtë i myslimanëve, Meka, është goditur nga një murtajë e karkalecave, duke i detyruar pastruesit të veprojnë për t'i larguar insektet. Në...

Mosdekretimi i Cakajt/ Tedi Blushi poston videon: Ja kandidati...

Pas vendimit të Presidentit për mosdekretimin e Gent Cakaj në postin e Ministrit të Jashtëm për Shqipërinë, ka reaguar edhe këshilltari për mediat i...
video

Pamje të frikshme, këto janë disa nga katastrofat natyrore...

Përveç bukurisë që na fal, natyra ka dhe anën e saj të egër, e cila shpesh herë është katastrofale. Një video e shpërndarë në YouTube...

Parashikimi i motit për ditën e sotme, 21 Janar...

http://dualajm.com/wp-content/uploads/2017/09/WhatsApp-Image-2017-09-14-at-14.53.171.jpeg

Horoskopi për ditën e sotme, 21 Janar 2019. Njihuni...

Ky është Horoskopi për ditën e sotme, e hënë, 21 Janar 2019. Njihuni me parashikimin për ndjenjat, shëndetin, punën dhe financat, si do ecë...

Më thuaj çfarë shenje HOROSKOPI je të të them...

Disa ëndrra janë bërë për t’u mbajtur mend, ca më shumë për për t’u harruar, kurse disa të tjera flenë tek gjithësecili prej nesh...

“Dhuroji” mungesën tënde, atyre që nuk e vlerësojnë praninë...

Në jetën ne nuk e gjejmë gjithmonë veten në kohën e duhur ose në vendin e duhur dhe në shumë raste kemi vetëm kohën...

Mos ki frikë, ki besim. Gjërat do të funksionojnë

Ki besim. Sado që gjërat mund të shkojnë përtej kontrollit tonë, ato mbeten rreptësisht nën kontrollin e Zotit. Lëvizjet e gjendjes së humorit që...

Video

Për të mos u humbur supergoli i Neymar gjatë...

aris Saint-Germain (PSG)  po zhvillon fazën përgatitore në Katar duke shfrytëzuar pushimet dimërore. Por ajo që ra në sy të stërvitjes nga skuadra e Tuchel...
video

“I le studentët të goditen nga policia”, Rama jep...

Kreyministri Edi Rama i ftuar në emisionin “Zonë e Lirë” i është përgjigjur edhe pyetjeve imagjinare të qytetarëve. I pyetur nëse do të mbetet në...
video

5 orë i bllokuar në borë, Policia e Shkodrës...

Një qytetar nga Shkodra kërkoi ndihmën e repartit të FNSH-së, pasi ishte bllokuar nga dëbora në fshatin Ndërmollas, në vendin e quajtur "Ura e...
video

VIDEO/ A po vjen fundi i botës? Xhamia e...

Vendi më i shenjtë i myslimanëve, Meka, është goditur nga një murtajë e karkalecave, duke i detyruar pastruesit të veprojnë për t'i larguar insektet. Në...

Mosdekretimi i Cakajt/ Tedi Blushi poston videon: Ja kandidati...

Pas vendimit të Presidentit për mosdekretimin e Gent Cakaj në postin e Ministrit të Jashtëm për Shqipërinë, ka reaguar edhe këshilltari për mediat i...
video

Pamje të frikshme, këto janë disa nga katastrofat natyrore...

Përveç bukurisë që na fal, natyra ka dhe anën e saj të egër, e cila shpesh herë është katastrofale. Një video e shpërndarë në YouTube...